Průřez napříč žánry
Milan Záviš Smrčka, kníže pornofolku, koncertoval v Metro Music baru na konci srpna.Zdroj: se souhlasem ZávišeJeden z nejstarších brněnských klubů v prostorách pasáže Alfa funguje v různých podobách již více než osmdesát let. Jako Metro Music bar ho lidé znají patnáct let. Ve městě stal prestižním místem, kde nabízí hudební zážitky všem generacím. Odehraje se v něm zpravidla přes sto akcí ročně, kromě domácích jmen hostil i hudebníky z celosvětové scény. „Na Metru se mi nejvíc líbí, že je tam všechno možné. V deset hodin skáčou zpocení fanoušci na punkovém koncertu, za hodinu už se na stejném parketu ladně vlní tanečnice. Jsou i tací, kterým je tohle trnem v oku, ale jsem rád, že to tisíce návštěvníků vítají stejně jako my. Metro bylo vždy tančírna,“ popsal charakter klubu jeden z majitelů Pavel Řehoř.
Jazz i dechovka
Jazz i dechovka. Metro Music Bar je známý prolínáním žánrů. Ilustrační snímek.Zdroj: Deník/Michal FantaPrávě multižánrovost je pro Metro Music Bar od začátku zásadní vlastností. V klubu zahrál například americký saxofonový hudebník Ernie Watts, jeden z nejobdivovanějších světových jazzových bubeníků Antonio Sanchez nebo balkánská turbodechovka Fanfara Transilvania. Během let nechyběl ani hip hop či orchestry. Kromě toho je klub každoročním hostitelem mezinárodního jazzového a funkového festivalu Groove Brno. Ten se v baru odehraje v letošním roce již pošestnácté.
V klubu zahrály i orchestry
Koncert legendární kapely The Plastic People of the Universe. Ilustrační snímek.Zdroj: Deník/Radka TobolkováNejen zahraniční kapely ale v minulosti Metro Music Bar rozezněly. Z tuzemských interpretů stojí za zmínku třeba Dan Bárta, Monkey Business, Plastic People of the Universe nebo orchestr Gustava Broma. Klub je současně domáckou scénou brněnského B-Side Bandu. „Provozovat hudební klub není jednoduchá disciplína. Zvlášť v obrovské konkurenci, která v Brně je. Velmi si cením, že jsme uspěli a vydrželi i složitá období. Jsem vděčný všem, kteří se s námi na chodu klubu podílí, a návštěvníkům, kteří k nám chodí a mají nás rádi. Ať žije brněnské Metro,“ popřál baru jeho spolumajitel Josef Buchta.
Jubilejní dvojkoncert
Metro Music Bar je především tanečním klubem. Ilustrační snímek.Zdroj: Deník/Luboš JeníčekU příležitosti patnáctých narozenin pořádají organizátoři dokonce dvojkoncert. Ten se uskuteční 20. září a představí se na něm něm aktuální fenomén české hudby 7krát3 nebo Top Dream Company s energickým mixem funku a soulu. Kromě toho se v Metru představí baskytaristka a zpěvačka Nik West, jejímuž muzikantskému umění podlehli třeba Dave Stewart ze skupiny Eurythmics, Steven Tyler z Aerosmith nebo Lenny Kravitz. Vstupenky na velkolepou narozeninovou oslavu jsou k dispozici již nyní přímo na webu klubu.
Výbušná atmosféra
Sanitka jihomoravských záchranářů v akci.Zdroj: archiv ZZS JMKNe vždy ale fanoušci koncerty v brněnském klubu prožili zcela v bezpečí. Tragickým se před šesti lety málem stal koncert slovenské kapely Rammstein revival band SK, kteří se svoji show pokusili oživit pomocí pyrotechniky. Klubu o ní však neřekli, část jim navíc explodovala přímo na jevišti. Dva návštěvníci tenkrát vyvázli jen s lehčími zraněními, o poznání hůř dopadla kapela. Nejtěžší zranění postihla zpěváka Petera Gedeona, kterému krvácel krk. „Utrpěl středně těžká poranění, byl v přímém kontaktu s pyrotechnikou. Taková zranění vypadají dramaticky, protože oblast krku je hodně prokrvená,“ uvedla tehdy mluvčí jihomoravských záchranářů Barbora Truksová Zuchová.
Metro Music Bar v Brně
Brněnský herec Michal Isteník a natáčení lechtivého klipu.Zdroj: se souhlasem kapely
- V jihomoravské metropoli funguje již patnáct let.
- Jeho historie v pasáži Alfa však sahá ještě hlouběji.
- Důležitá je podle majitelů multižánrovost.
- Ročně klub hostí přes sto různých událostí. Klip zde natáčel například i Michal Isteník.
- V půlce září chystá narozeninové koncerty.