Podle generálního ředitele Dopravního podniku města Brna Miloše Havránka jsou vozy určeny primárně pro cestující, kočárky a případně vozíky. „Já to jako pragmatik vidím jednoduše. Jestli si chceš do vozu zcela absurdně tahat jízdní kolo, tak si za to zaplať," vyjádřil se Havránek.

Právě matkám s kočárky podle Havránka způsobují cyklisté převážející jízdní kola ve vozech hromadné dopravy největší problémy. „Větší přednost dáváme jednoznačně maminkám s kočárky. Cyklistům nezakazujeme našimi vozy jet, ale když budou na zastávce tři kočárky, tak jim dáme přednost před kolem," dodal Havránek. Poplatek za převoz kola tak podle něj bude fungovat regulačně.

Muž pod vlivem pervitinu se v autě řítil ulicemi Brna, havaroval. Na následky zranění spolujezdkyně zemřela.
Muž na pervitinu se v autě řítil Brnem. Zabil spolujezdkyni, teď ho čeká vězení

Tento krok se setkal i s kritikou ze strany opozice. „Byl to v podstatě jediný benefit, který toto město cyklistům nabízelo. Cyklostezky a bezpečná infrastruktura nefunguje, nevím o žádném jiném benefitu, který by tady byl," prohlásila zastupitelka za Zelené Jasna Flamiková. Apelovala, aby dopravní podnik tento benefit lidem vrátil.

Flamiková zmínila, že cestování městskou hromadnou dopravou s kolem využívají třeba rodiče, když chtějí jet s dětmi o víkendech na kraj města a nechtějí tam mít auto. „Sednou do vozu městské hromadné dopravy a svezou se přes nebezpečné město na kraj a pak jedou po cyklostezce," zmínila Flamiková.

Bauerova ulice v Brně bude uzavřená, kvůli lávce pojede MHD jinudy.
VIDEO: Pokrok při stavbě lávky přes VMO v Brně, Bauerova bude proto uzavřená

Radní pro dopravu Petr Kratochvíl řekl, že to není o žádné diskriminaci, že by si člověk kolo nemohl do trolejbusu s sebou vzít. „Ale logicky zabere poměrně hodně místa. Vyšli jsme vstříc matkám s kočárky. Když přijel trolejbus a byla tam kola, matky s kočárky už by se do trolejbusu nevešly," podotkl Kratochvíl. Kola lidé stále převážet v městské hromadné dopravě můžou, akorát za to zaplatí.

Brňanka Simona Ostřanská cestuje veřejnou dopravou často, přepravu kol ve vozech ale nevidí jako problém. „Celkově mi nepřijde, že bych se s převážením kol v šalinách setkávala. Maximálně když třeba prší, ale to je pochopitelné. Poplatek podle mě nic moc nezmění, kdo bude potřebovat, za kolo si zaplatí," zamyslela se žena.

Jedním ze suvenýrů letošních Brněnských Vánoc je svíčka ve tvaru orloje na náměstí Svobody.
Zájem o suvenýry trhů v Brně: svíčky kontroverzního orloje jsou vykoupené online

Zcela zdarma je přeprava kol například v Praze, kde s nimi mohou cyklisté do všech vozů městské hromadné dopravy kromě autobusů. Za kolo neplatí ani cestující v Jablonci, nástup jim ale musí odsouhlasit řidič dle aktuálních podmínek ve voze, například právě v případě přepravy kočárků či vozíků. Naopak vůbec nesmí lidé s kolem do městské hromadné dopravy například v Mladé Boleslavi, Jihlavě, Karlových Varech nebo Olomouci.

Podobně jako od prosince v Brně vybírají dopravci poplatek za převážení kol od všech cestujících i v Litvínově, Ostravě nebo Plzni.

Tramvajová linka v Bystrci se dočká prodloužení na Kamechy.
Posun u šalin až na Kamechy v Brně. Trať má územní rozhodnutí, stavba může začít

Přeprava jízdních kol v MHD

 • Brno: za převoz kola se platí základní jízdné, tedy 25 korun za 60 minut a 20 korun za 15 minut
 • České Budějovice: dovozné na kolo je 20 korun za hodinu, zdarma kola přepravují majitelé předplatní jízdenky. Kola zde přepravují většinu roku jen v sobotu a neděli a ve svátek. O prázdninách je přepravují celý týden dle kapacity ve vozidle
 • Hradec Králové: převoz kol je nyní zdarma, v příštím roce se pravděpodobně zpoplatní
 • Jihlava: převoz kol je zakázán
 • Karlovy Vary: převoz kol je zakázán
 • Jablonec: za kolo se v MHD neplatí, ale nástup musí být se souhlasem řidiče dle aktuálních podmínek ve voze. Kočárek nebo vozík má přednost
 • Mladá Boleslav: převoz kol je zakázán
 • Litvínov: cena je 12 korun za hodinu nebo 24 korun za den
 • Olomouc: převoz kol je zakázán
 • Ostrava: za převoz kola zaplatí cestující jako za zvýhodněné jízdné
Hořící auto u supermarketu v Brně.
Šlehající plameny na parkovišti v Brně. U supermarketu v Bohunicích hořelo auto
 • Plzeň: za přepravu kola platí cestující základní jízdné, tedy za hodinovou nepřestupní jízdenku 22 korun, za 30 minutovou přestupní 20 korun. Od nového roku se ceny zvýší. Aktuálně se zde kola můžou v MHD převážet pouze o víkendech a ve svátcích, od nového roku i v pracovní dny tam, kde to povolí jízdní řád
 • Praha: kola mohou cestující přepravovat ve všech druzích MHD kromě autobusů. Přeprava je zdarma
 • Ústí nad Labem: kola můžou do MHD od 19 hodin v pracovní dny a o víkendech celodenně, jejich přepravu ale musí povolit řidič. Cena za převoz je 25 korun. Přes sezonu jezdí ve městě cyklobusy, kde je přeprava kol zdarma
 • Otrokovice: kola se přepravují na všech linkách sedm dní v týdnu, pokud to kapacita dovolí. Přednost ale mají kočárky a vozíky. Cena přepravy je jako za jednotlivé jízdné 18 korun na 60 minut. Držitelé časových jízdenek mohou jedno kolo přepravovat bezplatně