Podle lékařů je za nárůstem případů koronavirová pandemie. Nejhůře jsou na tom lidé, kteří trpěli migrénou už dříve a kvůli změnám v životním stylu se jim zhoršila. „Setkáváme se ale i s tenzní bolestí hlavy u lidí, kteří na ni dříve netrpěli,” uvedla neuroložka Ingrid Niedermayerová.
Konkrétních spouštěčů může být více. „Lidé tráví více času na home office, kde nemají dobré prostředí k práci. Špatně sedí, méně se hýbou a delší dobu sledují obrazovky, což všechno může mít vliv na bolesti hlavy,” doplnila Niedermayerová.
Lidé s migrénou jsou často citlivější na světlo, než je běžné. „Při záchvatech jsem si kolikrát musel dát hlavu pod polštář a čekat půl hodiny, než se bolest zmírní. Člověk má pocit, že to nikdy neskončí,” popsal pan Miroslav.
Tenzní bolest hlavy lidé poznají jako tupý tlak na obou stranách hlavy. Oproti migréně bývá lehčí. Migréna naopak postihuje pouze jednu polovinu hlavy, může jí doprovázet nevolnost a citlivost na světlo a zvuk. Bolest hlavy být i jeden z příznaků nemoci covid-19.
Pan Miroslav zkoušel různé léky i léčitele z celé republiky. Na jeho potíže ale nic nezabíralo, obával se, že přijde i o firmu a živobytí. „Nakonec pro mě bylo vysvobození, když jsem přešel do specializovaného centra v Brně. Díky preventivní léčbě jsou bolesti snesitelnější a potkají mě přibližně dvakrát do měsíce. Má trpělivost se vyplatila“ dodal pan Miroslav.
V případě potíží se lidé mohou obrátit na lékaře nově i online.
ŠTĚPÁN BUBÍK