Vdova po spisovateli Věra Kunderová se na vedení města obrátila nedlouho po manželově smrti s dotazem, zda by mohl být pochován v čestném kruhu na Ústředním hřbitově.

„Zbývá tam poslední volné hrobové místo. Rozhodli jsme se proto zavázat k tomu, že je Milanu Kunderovi vyhradíme. Urna s jeho ostatky sem bude uložena později až podle přání paní Věry Kunderové,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Do kondolenční knihy mohou lidé napsat vzkaz nebo vyjádřit lítost nad smrtí známého spisovatele a brněnského rodáka Milana Kundery.
Uctění spisovatele Kundery. Kondolenční knihu v brněnské knihovně plní vzkazy

Termín uložení jasný není. Manželka spisovatele se již dříve vyjádřila, že si chce urnu s ostatky ponechat do té doby, než se bude cítit připravená na uložení.

„Jedná se o velmi osobní záležitost, proto si tuto nedovolím komentovat, ale budu ji plně respektovat,“ řekla primátorka. Až se vdova magistrátu ozve, nechají radní vypsat soutěž na podobu Kunderova náhrobku.

Primátorka Vaňková informovala i o podpoře nově otevřené Knihovny Milana Kundery, ve které je kromě jeho knih i archiv s korespondencí, recenzemi a fotografiemi.

„Vzhledem k celosvětovému významu Milana Kundery chceme podpořit jeho odkaz, protože jakákoliv jeho připomínka je pro nás vážená,“ zmínila primátorka. Město podpoří knihovnu ve třech následujících letech částkou půl milionu korun.

Martin Komárek
KOMENTÁŘ: Kundera a Havel. Srovnávat oba velikány nemá smysl