Její zakladatelé na Slováckém statku exministra Fencla sepsali stanovy a za přítomnosti notářky je podepisovali. Miloš Zeman opět sršel bonmoty.

„Chtělo by se říct: co Bůh spojil, člověk nerozpojuj,“ pronesl v sobotu před polednem expremiér a pro ten den se naposled podepsal. Ne náhodou byl tím, kdo zahájil poslední sérii podepisování. Po něm následovali: bývalý šéf resortu školství Eduard Zeman, exministr dopravy Jaromír Schling, hostitel setkání Jan Fencl a nakonec exministr průmyslu Zemanovy vlády Miroslav Grégr.

Poté dokumenty odnesla notářka Ivana Šafaříková. „Mým úkolem bylo jen ověřit podpisy,“ poznamenal notářka. Stanovy teď poputují na ministerstvo vnitra. Založení strany bylo krokem, který navazuje na činnost sdružení Přátel Miloše Zemana.

Hned několikrát v sobotu zazněla předvolební ambice strany formulovaná, kým jiným, Milošem Zemanem: „Nyní se musíme zachytit na pobřeží a nenechat se smést zpátky do moře. Postup na Paříž je až následující fáze,“ vypůjčil si expremiér výrok Eisenauera před invazí do Normandie. Přeloženo: zakladatelé strany věří, že v nejbližších parlamentních volbách překročí pětiprocentní hranici.

Jména budoucích lídrů strany či důležitých nových tváří se ani v sobotu novináři nedozvěděli. Zeman jen potvrdil, že nebude usilovat o vstup do parlamentu.

„Chci se vyhnout podezření, že návratem do politiky usiluji o tučné parlamentní požitky. To jde jen tím, že veřejně vyhlásím, že kandidovat nebudu. Budu jen pomáhat,“ uvedl hlavní důvod Zeman. Podle něj navíc současnou politickou situaci nevyřeší žádný recyklovaný politik, a to včetně něj. „Řešením je rozšíření práv občanů. Odtud jméno nové strany,“ doplnil expremiér.

Podle něj nebude jeho strana hlásat, aby voliči vybrali jejich politickou garnituru místo té předchozí. Bude naopak hlásat, že by politici měli jít do důchodu.

V personální otázce je tak po sobotě jasné snad jen to, že v čele strany bude Miloš Zeman a jeho někdejší ministr zemědělství Jan Fencl. „Nechci uvádět ani avizovat žádná konkrétní jména kromě sebe. Nepředbíhejme události. Dotyčného bych tak mohl dostat pod tlak některých nekorektních jedinců a to nechci riskovat,“ uvedl Fencl.

Na webových stránkách Přátel Miloše Zemana visí už nějakou dobu pokyny pro ty, kteří plánují založit místní sdružení nového politického subjektu. Spolek tedy má přehled, kde má už nyní své příznivce. Prozradit to ale nechce.

„Dnes by bylo ještě absurdní dávat vědět, které regiony už máme pod palcem. Ale i tady na Hodonínsku je několik desítek přátel Miloše Zemana, kteří s námi chtějí pokračovat,“ řekl Fencl. Ten také tvrdí, že lidé dnes na otázku, koho budou volit, až příliš často odpovídají, že neví, nebo že nemají koho. Strana práv občanů tak pro ně bude další alternativou.

Zeman: Kdo dobře řídil obec, ať řídí i stát

Miloš Zeman se pravděpodobně stane předsedou nově vzniklé Strany práv občanů. Potenciál vidí v komunální politice.

Kde vidíte řešení dnešní politické situace?
Je třeba změnit volební zákon tak, aby voliči aktivně ovlivňovali výběr svých politických představitelů.

Noví politici jsou pořád. Kde brát, aby nebyli takoví jako ti před nimi.
Zejména je třeba do parlamentu prosazovat úspěšné komunální politiky. Kdo dobře řídil obec, má větší naději, že bude dobře řídit i stát.

To je tedy plánem nové politické strany. Vy osobně do parlamentu nechcete, bez legislativní funkce se ale dostanete na vedlejší kolej. Jaká bude tedy vaše úloha jako předsedy strany, pokud vás její členové zvolí?
Na vedlejší kolej se jen tímto jistě nedostanu. Po dvanáctileté zkušenosti s vysoké politiky mohu říct, že jakýkoliv předseda strany, i když nesedí v parlamentu, komunikuje se svým poslaneckým klubem. Sám jsem se v této pozici ocitl v letech 1993–1996.