Nepříjemné překvapení čekalo letos v květnu na hlavní sestru nemocnice Jitku Peškovou. „Pracovní smlouva mi končila posledního května. Čtrnáct dní před jejím vypršením se pan ředitel rozhodl bez uvedení jakéhokoliv racionálního důvodu, že mi smlouvu neprodlouží. Měl na to právo, ale z lidské slušnosti se tyto věci oznamují alespoň měsíc a půl dopředu. Kvalitní předání kompetencí, tak aby byla zachována odpovídající péče o pacienty, během pár hodin nejde stejně tak jako hledání nové práce,“ svěřuje se Pešková.

Hlavní sestra podle vedení nemocnice neprojevila zájem o další spolupráci. „Pan ředitel se rozhodl v souladu s celkovými potřebami nemocnice zaměstnat na tuto pozici novou osobu. Slibuje si od ní zvýšení stability a další rozvoj v řízení nelékařského zdravotnického personálu, stejně jako zajištění nejvyšší možné kvality ošetřovatelské péče, aby byli spokojeni nejen zaměstnanci, ale také samotní pacienti,“ informovala mluvčí nemocnice Andrea Šromová.

O převodu městské nemocnice Milosrdných bratří tamnímu konventu jednají zástupci města Brna už několik měsíců.
Nejistota pacientů: tahanice o Nemocnici Milosrdných bratří v Brně pokračuje

Téměř dvě stě zaměstnanců podepsalo petici na podporu bývalé hlavní sestry. „Cením si postoje kolegů, kteří se nebáli vyjádřit svůj názor. Nevím, jaká tam panuje situace nyní, ale v době, když jsem tam pracovala, tak atmosféra rozhodně nebyla přátelská, nebyli jsme dostatečně informováni o tom, jak to bude s nemocnicí dál a neměli jsme klid na práci,“ dodala Pešková.

V nemocnici panuje i nadále napětí a dlouhodobá nejistota. „Ředitel si k sobě zve jednotlivé signatáře petice a musíme mu pod tlakem vysvětlovat, proč jsme to podepsali. Do nemocnice se neinvestuje, péče se tady zhoršuje, je zde nedostatek personálu, chybí vybavení a staré se neopravuje. Ředitel navíc upřednostňuje a posiluje Úrazovou nemocnici, kterou také vede, aby záměrně oslabil tu naši,“ sdělil lékař, který si přál zůstat v anonymitě. Jeho jméno redakce Deníku Rovnost zná.

Spory v Nemocnici Milosrdných bratří v Brně.Spory v Nemocnici Milosrdných bratří v Brně.Zdroj: Deník/Markéta Evjáková

Rozpoložení značné části zaměstnanců vnímá i provinční delegát a převor Martin Richard Macek. „Opakovaně jsem pana ředitele žádal, aby během převodu organizace neprováděl žádné změny v klíčových pozicích zaměstnanců nemocnice. Na dotaz proč neprodloužil pracovní smlouvu hlavní sestře mi dodnes neodpověděl. O tom, že byla schopná, dobře vedla celý tým sester, které během kovidu přijala, svědčí i petice, která vznikla,“ informoval Macek.

Ředitel nemocnice podle lékaře do vedoucích pozic dosazuje své známé. „Schopné primáře, kteří v nemocnici vykonávali kvalitní práci bez udání důvodu likviduje. Na jejich místa vypisuje pouze formální výběrová řízení, která neodpovídají legislativě. Stejně tak oblíbenou a pracovitou hlavní sestru nahradil novou pracovnicí, která přišla bez výběrového řízení a nyní z ní dělá nejúspěšnější manažerku ze všech,“ doplnil doktor. Dodal, že pokud bude mít dobré pracovní podmínky, aby se mohl i nadále dobře starat o pacienty a dostane výplatu, tak mu je jedno, zda bude dál pracovat pod městem nebo pod řádem.

Žádný nátlak

Na primářské poradě ředitel všechny zúčastněné o petici informoval. „Striktně se ohrazujeme proti tvrzení, že některé zaměstnance obcházel a za podporu hlavní sestry kritizoval nebo na ně dokonce vyvíjel nátlak. Nesouhlasíme ani s tím, že by nová hlavní sestra byla na svou pozici dosazena pouze ze známosti. Výběrové řízení absolvovala před dvěma lety společně s paní Peškovou. Souhra mezi oběma nemocnicemi je velmi dobrá,“ řekla mluvčí nemocnice.

Nemocnice Milosrdných bratří.
Čachry kolem nemocnice milosrdných v Brně: smlouva na měsíc a naceňování majetku

Podle primátorčina náměstka Petra Hladíka je prodlužování pracovních smluv v kompetenci ředitele organizace. „Na případné neprodloužení smlouvy na dobu určitou má pravomoc. Na druhou stranu za nejdůležitější považuji zajištění jistoty a stability pro zaměstnance nemocnice a kvalitní péči pro pacienty a proto bych byl rád, aby nám řád prodloužil nájemní smlouvu na co nejdelší dobu,“ uvedl náměstek.

Podle Macka napjaté vztahy mezi zaměstnanci nepramení z plánovaného převodu organizace z města na hospitálský řád svatého Jana z Boha. „Smlouvu prodlužujeme po měsících z toho důvodu, abychom přinutili protistranu spolupracovat a naše jednání se posunulo dopředu. Určitě, tím nechceme ohrozit péči o naše pacienty ani personál. Ještě nevím, na jak dlouho jim smlouvu, která končí koncem srpna, prodloužím. Uvažuji o období krátce po letošních komunálních volbách, kde si počkám na nové složení,“ sdělil převor.