Současný prezident Zeman mu vytýkal nedostatek erudice, a proto podle něj rezort řídit nemůže. „Vzhledem k tomu, že celá řada odborníků, a naposledy to byli experti z Akademie věd, mi říkali, že se jimi mám zaštiťovat a že potřebnou odbornost mám, se přiznám, že to pro mě bylo trochu úsměvné a moc to nechápu. Trochu to hodnotím jako poslední záležitost, kdy pan prezident chtěl ukázat, že chce v zemi o něčem rozhodovat nebo něčemu bránit, a to ve věci, na kterou podle Ústavy úplně nemá právo,“ krčil rameny ministerský náměstek Hladík.
Vliv na Zemanovo rozhodování mohlo mít také odmítnutí premiéra Petra Fialy spolupodepsat takzvanou abolici, která by znemožnila zahájit případná trestní stíhání ve dvou kauzách týkajících se prezidentových nejbližších spolupracovníků. Konkrétně se jednalo o případ skartace vrbětické zprávy a úniků informací Bezpečnostní informační služby na Hrad. „V posledních dnech se ukázaly některé věci, které byly ze strany Hradu žádány a je možná souvislost mezi mým jmenováním a těmito záležitostmi. Já o nich ale nevím a mohu se jenom domnívat, že když si člověk dá pět a pět dohromady, tak mu z toho ta desítka může vylézt,“ pokračoval Hladík.
Ještě před několika týdny působil ve dvou brněnských firmách, obě funkce však na základě vlastních slov přenechal dalším kandidátům. „V souladu s legislativou jsem na pozici místopředsedy představenstva Veletrhů Brno rezignoval. Spíš očekávám, že za KDU-ČSL bude moje místo nahrazeno nějakým jiným nominantem. V Teplárnách Brno jsem na místo také rezignoval, a to asi před měsícem. Pozice, které jsem měl v městských firmách, jsem postoupil,“ řekl Hladík.
Mandát městského zastupitele si zatím ponechá. „Samozřejmě se nyní plně věnuji současné pozici v tom rozsahu pravomocí a kompetencí, které na mě přesunul pan ministr Jurečka. Pozice, které jsem v Brně měl, vyjma zastupitelského mandátu, který je plně slučitelný s pozicí náměstka nebo případného ministra, jsem opustil. Je to naprosto logické a dopředu jsem deklaroval, že takto učiním,“ dodal Hladík.