Na jejím místě plánuje do roku 2014 postavit rozsáhlý uzavřený bytový komplex se dvěma stovkami bytů a 250 podzemními garážemi. „Na ploše 45 tisíc metrů čtverečních vznikne prakticky nová obytná čtvrť,“ sdělil předseda představenstva společnosti Dalibor Lamka. Ambiciózní projekt podle něj počítá nejen s nízkoenergetickými byty, ale také obchody i mateřskou školou. To vše v uzavřeném areálu kam nebudou mít přístup nezvaní návštěvníci ani auta.
„Jsme si vědomi, že oblast je součástí celkového pohledu na město Brno. Továrnu a lom Hády vidíte ze všech možných pohledů. Proto jsme se rozhodli, že na budoucí podobu areálu zorganizujeme příští rok mezinárodní architektonickou soutěž. To v Brně není moc časté, ale chceme posunout standardy bydlení o kousek dál,“ uvedl Lamka.
Kromě architektů chce společnost do rozhodování o stavbě zapojit i potenciální zákazníky. „Na internetových sociálních sítích je oslovíme. Chceme vyprovokovat debatu o tom, co si vlastně mladá rodina představuje pod pojmem ideální bydlení,“ řekl Lamka. S demolicí současné továrny i začátkem územního řízení pro továrnu počítá společnost pro příští rok. Investor počítá s tím, že bude v roce 2014 hotový.
Plán stavět v místě bývalé továrny vítá starostka Maloměřic a Obřan Jarmila Kocmanová. „Zatím ještě nevíme, jak bude vše vypadat. Obecně bytovou výstavbu v dané lokalitě vítáme,“ uvedla Kocmanová. Připomněla, že zastupitelstvo zhruba před rokem schválilo doporučení změny územního plánu podle přání investora. „Změna územního plánu trvá zhruba dva roky. Jak dlouho to bude v tomto případě si netroufám odhadnout,“ upozornila starostka.
Podle ní se kolem továrny, jejíž stavbu přerušila sametová revoluce, hromadí už od začátku devadesátých let problémy. „Továrnu začal stavět ještě v minulém režimu státní podnik Ergon. Poté, co firma skončila v konkurzu, hala vystřídala několik vlastníků. Nikdo z nich se ale k dokončení hrubé stavby neměl. Nikdo ani neplatil ostrahu. Bezdomovci tam nejen žili, ale také rozkrádali majetek v budově,“ popsala Kocmanová.
Ačkoliv areál leží v Maloměřicích, jediná příjezdová silnice k němu povede z Jedovnické ulice v sousedních Vinohradech. „Silnice nám patří. Nechceme prosazovat cestu z Maloměřic,“ uvedl Lamka.
Starosta Vinohrad Jiří Čejka z nárůstu dopravy strach nemá. „Dvě stě aut není tak moc,“ řekl Čejka. Připomněl, že v sousedství městská část spolu se soukromým investorem připravuje rozsáhlý sportovní areál s aquaparkem. „Myslím, že si oba projekty nebudou překážet, spíše naopak,“ uvedl starosta.
Názory lidí z okolí na stavbu areálu se různí. „Jsem ráda, že továrna zmizí. Chodívám tím směrem se psem. K večeru se ale místu raději vyhýbám,“ uvedla Kristýna Hrubá z Líšně. Naopak Michal Pekař z plánů investora nadšený není. „Stovky lidí z nových bytů nepřinesou nic dobrého okolní chráněné stepní krajině,“ upozornil Pekař.
Vedle hádecké rezidence připravuje společnost Trikaya v Brně i další projekt. Je jím kontroverzní dům Erasmus v Králově Poli. Stavební povolení pro něj zrušil po připomínkách lidí z okolí brněnský magistrát, investor přesto staví. „Proti rozhodnutí jsme se odvolali. Stále tedy není platné,“ uvedl Lamka.