Brněnský spolek Pomáháme lidem na útěku, který vede, funguje už rok a půl. Spolu s ostatními členy koordinovala výjezdy českých dobrovolníků do Maďarska, Srbska a Řecka. Pomoc a hlavně psychická podpora uprchlíkům je podle ní ale potřeba stále.

Na cestu před dvěma týdny do táborů na severu Srbska si vzala dovolenou. Dobrovolníci tam vedou prádelnu a snaží se starat také o volný čas utečenců. „Někteří lidé jsou tam už osm měsíců a to je hodně psychicky náročné. Nemají žádný program. Proto se snažíme, aby byl čas, který v táboře stráví, produktivní. Plánujeme i kurz angličtiny nebo taneční lekce," přibližuje žena.

Přestože už nejde o základní humanitární pomoc, dobrovolníci jsou potřební. „Na tak obrovský počet lidí, o které se mají starat, je státních zaměstnanců v táborech málo. Jsme jediná organizace z České republiky, která v Srbsku drží stabilní počet dobrovolníků a má přehled o tamní situaci," vypráví Lenhartová.

Ve dvou srbských táborech, kde je v současnosti mezi patnácti sty a dvěma tisíci lidí, má každý týden šest až deset dobrovolníků. Díky své práci je vděčná za zdejší stabilitu a blahobyt.

SIMONA FERULÍKOVÁ