Cyklus, který již potřetí oživil sochu prvního prezidenta na Komenského náměstí se rozhodly uzavřít vzkazem Mizím. „Posledním heslem se triptych pomyslně uzavřel. Nevylučujeme, že v budoucnu Masarykovi vymyslíme jiný projekt, ale žasnu-padnu-mizím se nám zdálo dostatečně příznačné,” vysvětlují členky skupiny, které chtějí zůstat v anonymitě.

Masarykův poslední vzkaz odráží mimo jiné rozčarování z prezidentské volby. „Společenská situace se v posledních dnech v souvislosti s volbami vyostřila. Opět jsme proto k dialogu přizvaly morální autoritu našeho prvního prezidenta. Ptaly jsme se samy sebe, jak by asi reagoval, co by mohl vzkázat,” uvádí umělkyně.

Právě Masarykův odkaz a jeho morální hodnoty podle nich ze společnosti mizí. „Například jeho krédo Nebát se a nekrást. Masaryk je pro nás osobnost, jakých je v dnešní době málo, nebo nám možná zcela chybí. Člověk, který byl pevný v názorech, ačkoli byly společensky neatraktivní. Ačkoli musel čelit osočování a útokům,” zamýšlí se.

Členky skupiny zdobí brněnské sochy svými pletenými výtvory už sedm let. Dečky se v minulosti kromě sochy Masaryka objevily i na růžovém tanku nebo na brněnském orloji. Zdobil ho nápis Čas není, hlupáčku. Instalace však většinou zmizí do pár hodin. Ze soch je totiž sundávají policisté. „Vždy už dopředu na policii myslíme, aby neměla s odstraněním moc práce,” říkají umělkyně.

Do budoucna plánují Užaslé další projekty. „Jeden velký máme rozpracovaný, stále jej promýšlíme. I spoustu drobných. Masarykovým triptychem rozhodně nekončíme,” ujišťují.

ZUZANA PEKÁRKOVÁ