Pro Vojtěcha Říhu z Nového Jičína byla výhra na soutěži Amadeus v Brně zatím jeho největší úspěch. „Je to moje první vítězství v celostátní soutěži,“ usmívá se Vojta. Zatím se dostal na první místo jen v krajských kolech.

Soutěží už má za sebou ale hodně. „Jezdím často. I Amadea v Brně jsem se už zúčastnil. Před třemi lety jsem byl třetí,“ dodává jedenáctiletý klavírista. Paní učitelka Lenka Ručková už mu na letošní rok přesně naplánovala kam pojede. Kromě běžných soutěží uměleckých škol se podívá i do Ostravy a do Prahy.

I když trénuje už pátým rokem každý den až několik hodin, najde si čas i na koníčky a učení. „Ve škole mám samé jedničky, nejvíc mě baví matematika. Odpoledne si pak rád zahraji třeba basketbal,“ vypráví Vojta. Svou budoucnost už má ale přesně naplánovanou. „Určitě chci jít studovat na konzervatoř,“ vyhrkne ze sebe bez rozmýšlení.

Ke klavíru se dostal díky paní učitelce, která ho vybrala ve škole. Hned si všimla jeho talentu. „Už od malička hraji na flétnu a baví mě zpívat. Hlavně se sestrou,“ říká Vojta. I jeho starší sestra hraje na klavír. Soutěže v Brně se ale nezúčastnila, je totiž přístupná jen dětem do jedenácti let. Proto i Vojta soutěžil v Brně letos naposledy.