V kraji letos na jaře výzkumníci sečetli 2 450 bezdomovců. „Téměř polovina z nich přespává venku, případně jednorázově využívá noclehárny,“ uvedli autoři studie, kterou zveřejnili před pár týdny.

Děti bez stabilního domova jsou obzvlášť ohrožené bezdomovectvím v dospělosti. „Pokud v dětství nedostaly potřebnou podporu, tak se nevytvořil vztah ke společnosti a komunitě. Necítí k ní zodpovědnost. U dítěte je nutné budovat vztah ke komunitě, aby ji neničily,“ vysvětlila odbornice z brněnské Katedry sociální politiky a sociální práce Masarykovy univerzity Jitka Navrátilová. Doplnila, že v Brně problém tkví převážně v nedostatku cenově dostupných bytů.

Lidé bez domova
celkem v republice: 23 830
z toho dětí: 2 600
celkem v kraji: 2 450
z toho dětí: 318
pořadí mezi kraji: 3.
pořadí mezi kraji v počtu dětských bezdomovců: 2.
počet dětí v azylových domech v kraji: zhruba 243
počet dětí v obecních ubytovnách v kraji: zhruba 75

S tím souhlasí i předsedkyně hnutí Žít Brno Barbora Antonová, která se problematikou sociálně ohrožených obyvatel zabývá. „Zastupitelé obcí často nepomůžou včas, kdy má rodina jen malý dluh. Musí se snažit vytipovat ty, kteří to potřebují a zvláště rodiny s malými dětmi okamžitě bez procedur ubytovat,“ tvrdí.

Jan Milota z organizace IQ Roma servis dodal, že se problematika netýká jen krajského města. „Ubytovny i azylové domy jsou plné i v okresních městech,“ podotkl.

Důležitá je podle odborníků prevence, kterou se zabývají například zaměstnanci organizace Ratolest Brno. „Pracujeme s ohroženou rodinou jako celkem. Rodičům radíme, jak vyřešit zadlužení, aby nepřišli o bydlení, i jak se chovat k dětem. Nyní máme plno,“ sdělila mluvčí spolku Anna Kupcová.