Navrhl proto snížit přesnost tak, že si toho uživatel prakticky nevšimne. „Cílem mého výzkumu je vyvinout digitální obvody, které budou počítat s určitou odchylkou, a tím ušetří energii. Lze to využít například při zpracování obrazu a zvuku, kde drobné chyby ve výpočtech nevadí, protože lidské smysly jsou omezené,“ vysvětluje.

Matyáš se tímto nápadem začal zabývat zhruba před rokem a půl. Od září na něm dále pracuje na doktorském studiu v Ústavu inteligentních systémů na Fakultě informačních technologií. „Na světě se tímto problémem zabývá několik desítek výzkumných skupin. Já jsem však první, kdo dokázal spojit dva přístupy a dosáhnout tak zatím nejlepšího výsledku,“ říká výzkumník.

Metodu lze využít v mobilních zařízeních i velkých výpočetních centrech, která provádí vědecké výpočty. „Nejspíš bude chvíli trvat, než budou tyto nápady uvedené do praxe, ale na výsledné ceně zařízení by se to nemělo projevit,“ přibližuje student.

Návrh si patentovat neplánuje. „Výzkum má spíše akademický charakter. Je možné, že výsledné nástroje zveřejníme na webu tak, aby si je ostatní mohli vyzkoušet a doplnit o vlastní nápady,“ dodává.