Zbývá dokončit pět úseků, včetně deseti kilometrů mezi Devíti kříži a Ostrovačicemi na Brněnsku. Od minulého týdne tam musí řidiči počítat s omezením. Provoz funguje v režimu 2+2 jízdní pruhy na jednom dálničním pásu. „O víkendu zahájíme modernizaci mezi Mirošovicemi a Hvězdonicemi, práce na úsecích na Vysočině začnou v březnu,“ sdělil mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Studecký.

Ministr dopravy Karel Havlíček prohlásil, že chce mít zbylých osmačtyřicet kilometrů hotových do října. „Nesmíme připustit žádné komplikace. Řidiče prosím o disciplinovanost, dodržování pravidel plynulé jízdy a bezpečné vzdálenosti, aby kolon kvůli nehodám bylo co nejméně,“ podotkl.

Podle řidičky Gabriely Bláhové opravy trvají už moc dlouho. „Navíc než silničáři všechny dokončí, mohou začít nanovo,“ svěřila se.

Silničáři jsou podle Studeckého připravení i na komplikace související s počasím. „Na úseku u Brna dělníci bourají starý cementobetonový kryt, což lze dělat i za zhoršených klimatických podmínek. Pro zajištění sjízdnosti dálnice jsme uvedli do pohotovosti sypače s radlicemi, které umožňují odklízení sněhu i ve zúženém prostoru,“ přiblížil.

close Opravy na D1 mezi Brnem a Prahou letos končí. info Zdroj: DENÍK/Markéta Evjáková zoom_in Opravy na D1 mezi Brnem a Prahou letos končí.

Po D1 mezi Brnem a Prahou pravidelně jezdí třeba autobusy RegioJetu. „Provoz na D1 bude podléhat zvláštnímu dispečerskému řízení a uděláme maximum pro odvracení dopadů mimořádných událostí při provozu na dálnici,“ přislíbil mluvčí dopravce Aleš Ondrůj. Cestující v případě zpoždění, které přesáhne určitou míru, mají nárok na kompenzaci.

Podle ředitele hustopečské společnosti Moss Logistics Petra Šťastného počítají se zpožděním při cestě po D1 nejen řidiči, ale i dispečeři při plánování přeprav. „Naše auta většinou vozí náklady do vzdálených míst, například na východ Francie, do Beneluxu a podobně, proto pár minut na jednom zúžení zase nehraje takovou roli. Naštěstí největší opravy D1, které jízdy zdržovaly loni, jsou již ukončené,“ poznamenal.

Silničáři plánují i rekonstrukci na dálnici D2 mezi Hustopečemi a Velkými Pavlovicemi na Břeclavsku. Konkrétní termín zatím není jasný.