Dočasný zákaz parkování se bude podle webu magistrátu Parkování v Brně v pondělí a úterý týkat ulic Colova a Sovova. Od středy nemohou lidé stát v ulicích Vrázova a Zeyerova. Postupně označí modré pruhy ostatní ulice v městské části, jako je třeba ulice Gabriely Preissové nebo Kainarova.

V modře označené zóně C, pod kterou budou od dubna spadat i ulice v Brně-Žabovřeskách, mohou nerezidentní řidiči bezplatně stát hodinu denně. Dvacet korun za hodinu potom zaplatí v regulovanou dobu, tedy od pěti hodin odpoledne do šesti hodin ráno. O víkendu a svátcích je parkování zadarmo.

Vyhlídka na Žlutém kopci v městské části Brno-střed.
Výhled na Špilberk i Petrov: nový park na Žlutém kopci láká návštěvníky

V oblasti nebude stát parkovací automat. „Vzhledem k tomu, že uvedená oblast spadá do návštěvnické zóny C, automaty zde nebudou. Ty umisťujeme pouze do zóny B,“ informovala mluvčí brněnského magistrátu Anna Dudková.

Ulice v brněnských Žabovřeskách, kterých se budou změny v následujících dnech týkat.Ulice v brněnských Žabovřeskách, kterých se budou změny v následujících dnech týkat. Pro zvětšení klikněte.Zdroj: parkovanivbrne.czDo zóny C spadají všechny oblasti, které magistrát do systému letos přidá. „Ve všech těchto zónách mohou návštěvníci uhradit parkovné pouze pomocí online parkovacího automatu, aplikace ParkSimply nebo SMS,“ doplnila Dudková s tím, že jedním z důvodů je i skutečnost, že regulace ovlivní pouze parkování v noci.

Rezidenti, tedy řidiči, kteří mají v místě trvalý pobyt nebo v něm vlastní nemovitost, platí za parkovací oprávnění pro jedno auto dvě stě korun ročně. Abonenty, podnikatele se sídlem, provozovnou, nebo ty, kteří v oblasti vlastní nemovitost, vyjde ročně oprávnění na čtyři tisíce korun.

Ve vodojemech mohou lidé navštívit i uměleckou instalaci, která je součástí festivalu Prototyp.
Unikátní vodojemy v Brně jsou velké lákadlo. Zájem o natáčení má studio Disney

Rozšíření modré zóny do Žabovřesk vítá například Jiří Stejskal. „Myslím si, že je to dobře. Poslední dobou je tu hodně aut a zaparkovat bývá problém. V Žabovřeskách teď podle mě parkují i lidé, kteří se potřebují dostat do centra, protože je to tu zatím zadarmo," míní obyvatel městské části.

Asfaltování na stavbě velkého městského okruhu Bauerova v Brně.
Asfaltování VMO v Brně: Žabovřeská a Bauerova dostávají nový povrch, podívejte

Rezidentní parkování v Brně - již fungující oblasti a harmonogram dalšího rozšiřování modrých zón v roce 2025.Rezidentní parkování v Brně - již fungující oblasti a harmonogram dalšího rozšiřování modrých zón v roce 2025. Pro zvětšení klikněte.Zdroj: MMB

Modré zóny se během roku rozšíří i do dalších částí Brna. Od června přibude do seznamu oblast Soběšická v městské části Brno-sever a oblast Rybnická v Novém Lískovci. Návštěvníci sousední oblasti Oblá budou za parkování platit od července.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Velikonoční slavnosti ovládly náměstí Svobody v Brně. Podívejte se

Zdroj: Deník/Sabir Agalarov