Začalo to zápachem a sazemi, pokračovalo usychajícími stromy a možná to skončí rakovinou. Před takovým vývojem kvůli znečištěnému ovzduší v Modřicích varuje tamní občanské sdružení Ochrana zdravého života. Aktivisté si půjčili měřič vzdušného prachu, který jejich obavy údajně potvrdil.

„Od rakouské pobočky Greenpeace jsme si půjčili měřič, z něhož už máme hrubé výsledky. Přesné grafy se ještě vyhodnocují, ale už nyní je jasné, že například v kategorii nejjemnějšího prachu jsou u nás překročené limity,“ řekla členka sdružení Milada Ptáčková. Drobné prachové částice jsou podle ní nejnebezpečnější, protože pronikají hluboko do plic, kde mohou vyvolat rakovinové bujení.

„Následkem intenzivní dopravy a stále nových fabrik může být v budoucnu nárůst nemocí. Už nyní usychají v okolí některých fabrik stromy,“ dodala Ptáčková. Sdružení podle ní bude žádat o zřízení stálé měřící stanice v Modřicích, která by přísně sledovala hlavně slévárenské podniky. „Na západě je přísná kontrola běžná. Tady u nás ale na některé škodliviny vůbec nejsou stanovené limity. Proto se k nám přesouvá výroba. Dnes na tom vyděláváme díky daním těch firem. Dlouhodobě ale proděláme na vyšší nemocnosti a zničeném prostředí,“ varovala Ptáčková.

Brněnský Zdravotní ústav se už v minulosti situací v Modřicích zabýval. „Měřili jsme množství hliníkového prachu, který škodil transformátorům. Limity na tuto látku ale u nás nejsou stanovené,“ potvrdil hygienik Kamil Pavlas. Vlivem hliníku na vodiče se podle něj museli zabývat na žádost energetiků. Dopad na zdraví lidí ale paradoxně nikdo neřešil.

Prach může zastavit fabriku

„Prašnost jsme ale schopní třeba na žádost radnice třeba opakovaně změřit, až se podaří přesně určit její zdroj. Pokud se potvrdí překročení limitů, předáme výsledky krajské hygieně, která nařídí nápravná opatření. Ta mohou vést až k zastavení provozu škodlivé továrny,“ řekl Pavlas. Jak ale přiznal, neřešitelné situace nastávají, když se za zdroj nadlimitní prašnosti určí silniční doprava.

Zákaz vjezdu na silnici podle něj nikdo nevydá. Přísný dohled úřadů i aktivistů z dobrovolných sdružení ale již vedl některé podniky k zavedení opatření. „Před časem byla u nás v podnájmu firma, kvůli které ženské z okolí nadávaly, že mají prádlo černé od popílku. Už tu ale není a navíc máme podnikového ekologa. Kvůli obrovským pokutám si nemůžeme dovolit žádné úniky,“ řekl třeba vedoucí slévárny firmy Kovolit Petr Hromada.

Sankce za porušení předpisů podle něj mohou usvědčenou firmu položit. „My jsme tady už spoustu let, tak třeba leckomu vadíme. Ale skutečný viník může být schovaný za bukem a odhalí ho až opakované měření,“ dodal Hromada. Sdružení Ochrana zdravého života zveřejní celkové výsledky měření do deseti dní.