Proti výstavbě protestovali někteří Brňané již před časem prostřednictvím petice, na které se postupně shromáždilo kolem stovky podpisů. Se všemi námitkami účastníků stavebního řízení se však stavební úřad vypořádal a zhruba před dvěma týdny stavbu povolil. Majitel pozemku, na kterém v současné době stojí starší rodinný dům, tak nynější zástavbu může zbourat a v místě zároveň postavit plánovaný bytový dům s více než desítkou bytů.

„Stavba Green Flower House značně zatíží okolí a silnici. Jen na odvoz odtěžených dvou a půl tisíc metrů krychlových materiálu při výkopu stavební jámy bude potřeba tisícovka nákladních vozidel. Obyvatele Mokré Hory čekají bohužel perné dny. Účastníci řízení se proti rozhodnutí stavebního úřadu mohou do patnácti dnů odvolat, tak snad ještě existuje šance, že se podaří zbourání krásného rodinného domu a výstavbě bytovky zabránit,“ stěžoval si Martin Vach, který má vlastnit dům ve stejné ulici, a to takřka naproti plánované zástavbě.

Řidiče jezdící brněnskou Gajdošou ulicí čeká velké dopravní omezení. Kvůli rekonstrukci vodovodu a kanalizace budou jezdit jen polovinou pruhů, dají se tak čekat dlouhé kolony.
Nový špunt na velkém městském okruhu v Brně. Gajdošovou na rok jen půlkou pruhů

Majitel pozemku, na kterém v budoucnu vznikne nový obytný dům, ujistil, že pro obyvatele výstavba žádný zásadní problém představovat nebude. Plocha, na které pracovníci bytový dům postaví, bude naopak ještě menší než v případě současné zástavby. „Samotní odborníci doporučují, že je lepší stavět v místech, která již zastavěná byla, než volit úplně nové prostranství třeba za městem. Když se podíváme na objem plánované stavby, je ve srovnání s tou nynější ještě menší,“ vysvětlil Deníku vlastník Silvestr Novotný.

Přiznal také, že je z jednání sousedů a dalších obyvatel Mokré Hory zklamaný. „Jsem zklamaný zjištěním, že motivací sousedů nejsou objektivní argumenty, ale obyčejná závist, že bude mít jejich soused něco hezkého. Bohužel je v dnešní době stavebník trvale diskriminovaný a vydíraný sousedy a jinými účastníky řízení, a to kvůli špatnému nastavení stavebního zákona,“ zamyslel se Novotný.

Adventní trhy na Zelném trhu v Brně začaly jako první. Foto: poskytl Úřad městské části Brno-střed
Advent na Zelném trhu plný lidí. První vánoční trhy v Brně už začaly

Komplex s podzemními garážemi plánuje Novotný opatřit fotovoltaikou nebo zelenými střechami i stěnami. V místě chce vytvořit zeleninové i květinové záhony, terasy či zahrádky. „Jedná se o luxusní bydlení s množstvím zeleně. V domě chci bydlet se svou rodinou, zbytek bytů hodlám pronajímat. Z velké zastavěné plochy nebo zvýšeného provozu kvůli výstavbě lidé opravdu nemusejí mít strach. Jedná se pouze o lidskou závist jedné ze sousedek, která měla sama potíže s vlastním stavebním povolením,“ mínil Novotný.

Podle odpůrce výstavby Martina Vacha ze spolku Za Zdravé Řečkovice se zásadní stala změna původně zamítavého stanoviska krajského odboru územního plánování na souhlasné. „Tato radikální změna stanoviska působí přinejmenším rozporuplně, protože mezitím došlo pouze k minimálním úpravám projektu. Lze jen s obavami očekávat, kdy se objeví další podobně bezskrupulózní developer s výstavbou jiných bytových domů,“ kritizoval Vach.

Vlastník současné zástavby a budoucího bytového domu však podotkl, že má všechny potřebné dokumenty schválené a zahájení stavebních prací tedy téměř nic nebrání. „Stěžovatelé jsou hlavně sousedi, se kterými jsem se snažil domluvit a vysvětlit jim celý záměr. Taktéž jsem jim předložil posouzení jejich stávajících nemovitosti a porovnal s mým projektem. Navíc jsem takto zjistil, že mají odporovatelé zastavěné pozemky daleko větší intenzitou, než jakou plánuji já,“ nechal se slyšet majitel Silvestr Novotný.

Rozporuplné pocity vůči projektu má například Kateřina Navrátilová z brněnské městské části Řečkovice a Mokrá Hora. „Mně by výstavba byla třeba jedno, kdyby bylo předem vždy vyřešené parkování nových rodin a dopravní situace celkově. Takto se staví a staví, ale provoz nikdo vůbec neřeší,“ pokrčila rameny žena.

Změna provozu na D1 v Brně kvůli rozšiřování, řidiči projedou jinou částí.
Změna provozu na D1 v Brně kvůli rozšiřování, řidiči projedou jinou částí

Naopak Martin Klimek se vznikem nových bytů v Brně souhlasí. Oceňuje zejména záměr postavit bytový dům namísto starší zástavby, díky čemuž není nutné město nadmíru rozšiřovat. „Přešlapováním na jednom místě se nikam nedostaneme. Vadí mi neustálé vysvětlování, proč něco nejde. Je to pořád to samé dokola,“ zpražil Brňan odpůrce výstavby.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Dělníci demolují bývalý hotel Myslivna. Nahlédněte naposledy dovnitř

Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková