O celý projekt se stará státní podnik Diamo Dolní Rožínka. Do konce roku na místě zabetonovaného dolu umístí monument. „Bude to komolý jehlan se základními informacemi o dolu. Člověk se z něj například dozví, kdy byla jáma vyhloubená," vysvětlil zástupce společnosti Petr Kříž.
V Rosicko-oslavanské pánvi jsou už všechny doly zasypané. Z těžních věží zůstala ve Zbýšově jen jedna, Simson. „Nevadí mi, že věž u Jindřicha II zbourali. Nebyla hezká ani hornicky charakteristická. Jako technická památka tu slouží Simson. Chtěl bych v ní časem vytvořit hornické muzeum," poznamenal starosta Zbýšova Vratislav Široký.
Zbourání věže naopak vadí Vlastivědnému spolku Rosicko-Oslavanska, který se snažil o její zachování. „Nenašel se nikdo, kdo by ji chtěl nechat stát. Bylo těžké nalézt nějaký účel, ke kterému mohla sloužit. Za historickou památku ji památkáři označit nemohli, stavba na to byla moc mladá," uvedl Karel Novotný.
Že věž zničila demolice, se nelíbí rovněž Jaroslavu Kubálkovi. „Je to škoda. Vytvořit hornické muzeum v Simsonu je sice dobrý nápad, ale pořád je to málo. Mladí vůbec neví, jak velký tu mělo hornictví význam," podotkl obyvatel Zbýšova. Podle něj naopak z hornické minulosti regionu dobře vytěžily nedaleké Oslavany. Tamní těžní věž, která patřila k dolu Kukla, je dnes součást zábavního parku Permonium.
Všechny práce budou stát do třiceti milionů korun. „Důl budeme po dokončení dál sledovat. Musíme hlídat jak důlní plyny, tak vodu, která se tam nachází," popsal Kříž.
O likvidaci Jindřicha II se začalo spekulovat už před třiadvaceti lety. Nevyužívaný dobývací prostor se tehdy nechal zaplavit vodou. „Obecní zastupitelé chtěli tamní vodu využívat pro vodárenské účely, kvůli vysokému množství minerálů od toho nakonec upustili. I dnes musí voda z dolu před vypuštěním do řeky Oslavy protéct čističkou," vysvětlil Kříž.
KATEŘINA ŠEVČÍKOVÁ