Halou v brněnské Jedovnické ulici se v sobotu rozléhá neúnavný štěkot a typické chroptění. Míří sem stovky lidí a stovky psů se zakroucenými ocasy. „Sraz je pro všechny, kteří mají rádi všechno placaté, takže jsou tu buldočci, buldoci a samozřejmě i jiná plemena. Akci pořádáme hlavně pro zábavu, ale současně vznikla myšlenka tomboly pro organizaci Buldočí naděje, které veškerý výtěžek poputuje. Chceme ji podpořit, aby mohla dál zachraňovat naše milované mopsíky a vše placaté, co na světě je,“ směje se pořadatelka Libuše Kolinská.

Lidé pomůžou i díky charitativnímu bazárku. „Prodáváme na něm použité oblečení, vodítka, misky, hračky i nové věci. A i to půjde Buldočí naději,“ dodává.

Plemeno si stejně jako pořadatelka chválí i Rozčinský. „Celý život cvičím ovčáky. Mopsi jsou oproti nim úplně jiní, opravdoví společníci. Třeba Itchi, které je deset let a zachránil jsem ji z kroměřížského útulku, kam ji lidé opakované vraceli. Nehne se ode mě,“ popisuje.

První mops k nim přitom přišel vlastně náhodou. „Manželka je veterinářka. A jednou k ní přišli majitelé fenky, kterou chtěli nechat vykastrovat. Měli i malé štěně, to chtěli utratit. Tak ho žena vzala domů a já ho odchoval na láhvi,“ popisuje pyšně muž.

Právě Itchi Rozčinský přihlásil i do jedné ze soutěží letošního srazu. S dalšími psi, kterým je více než deset let, bude soupeřit o titul Senior sympaťák. Utká se s ní i nejstarší psí účastník srazu, sedmnáctiletá Mia. „Na procházky spolu ještě chodíme, ale opravdu jenom krátce. Občas vyběhne schody, ale musíme brát odhad na její věk,“ říká její majitel.

Myšlenka na uspořádání prvního mopsího srazu vznikla už před pěti lety. „Na Facebooku exitovala skupina pro mosplíkáře a ti se chtěli potkat. Domlouvala to moje sestra a nejprve jsme počítali asi s dvaceti lidmi. Přišlo ale jich ale 183,“ směje se Kolinská.