Stát se srdcem historického jádra ve městě, ještě více se otevřít Brňanům a vytvořit prestižní kulturní zázemí pro odborníky, studenty i rodiny s dětmi. Takové jsou ambice Moravské galerie v Brně, která chce v Místodržitelském paláci na Moravském náměstí vytvořit nové Metodické centrum. O peníze na projekt, jehož realizace přijde na 450 milionů korun, nyní usiluje Moravská galerie z fondů Evropské unie a Ministerstva kultury.
„Místodržitelský palác se už dlouho nachází ve stavu, který vyžaduje nutné stavební úpravy. A i když je v Místodržitelském paláci dlouhodobá expozice umění od středověku do 19. století a pořádáme zde i jiné výstavy, je to na hraně možného. Je jen otázkou času, kdy začneme uvažovat o omezení provozu budovy pro veřejnost i sbírky,“ uvedl ředitel Moravské galerie v Brně Marek Pokorný.
Zachovat historii
Nové středisko, jehož srdcem se stane nádvoří Místodržitelského paláce, bude nejen národním metodickým centrem, ale také vzorovou expozicí umění s experimentálními výstavními prostory a „trnažérem“.
Vznik centra by měl vyřešit dva základní problémy, kterým Moravská galerie v současnosti čelí: rekonstrukci Místodržitelského paláce a novými přístupy poznávat umění v muzeu. „V novém centru bychom se nezabývali jen našimi sbírkami a výstavami, ale nabízely bychom i odborné materiály, metodiky a návrhy, které pomohou našim kolegům a muzeím v tom, jak zacházet s výtvarnými díly a vizuální kulturou,“ upřesnil záměr galerie Pokorný.
Rekonstrukci Místodržitelského paláce chce Moravská galerie provést co nejšetrněji, s ohledem na historickou hodnotu budovy. Ta je spjata s rokem 1356, kdy papež Inocenc IV. povolil zřízení augustiniánského kláštera.
Projekt, který obsahuje zastřešení prvního nádvoří a původní studny, navrhli architekti ze studia Architekti DRNH.
„Máme několik architektonických návrhů. Zajímavou ukázkou tvůrčího procesu je například ten, který zastřešením jakoby vytváří studny nové. Další z návrhů nazvaný Rajská zahrada využívá zeleně na nádvoří. Poslední řešení čerpá z minimalismu a je téměř neviditelným doplněním budovy,“ uvedl architekt Antonín Novák, který se podílel také na zastřešení nádvoří Divadla Reduta na Zelném trhu.
Součástí architektonických návrhů je kromě zastřešení nádvoří i propojení vnitřních prostor s Běhounskou ulicí a vytvoření dalšího vstupu do Místodržitelského paláce. „To umožní lepší přístupnost k přilehlému parku a případně také garážím, které v nejbližší době vzniknou u Janáčkova divadla,“ dodal Novák.
Kostel pro město
K dalším krokům Moravské galerie při realizaci nového metodického centra patří i spolupráce s kostelem svatého Tomáše, který je v těsném sousedství Místodržitelského paláce. „Rádi bychom upozornili na význam kostela svatého Tomáše pro Brno a pravidelně pořádali například komentované prohlídky po kostele,“ prozradil jeden z dalších plánů Pokorný.
Nové metodické centrum a rekonstrukce Místodržitelského paláce je součástí projektu Centra nových strategií muzejní prezentace. Počátek jeho působení – už s potřebnou finanční podporou Ministerstva kultury, galerie klade do roku 2012.