Fontána dokáže vytvořit jezero, má řadu větších či menších trysek i mlhu pro osvěžení v parných dnech. „Večer bude díky podsvětlení hladiny tvořit magickou atmosféru,“ sdělil starosta Brna-středu Vojtěch Mencl. Fontána bude v provozu ve vybrané časy a je možné ji naprogramovat podle teploty vzduchu. Funkční bude od jara do podzimu, v zimě ji nahradí velké kluziště.

Obyvatelé si v parku mohou odpočinout na lavičkách, děti si vyhrají na prolézačkách a od pondělního odpoledne se také mohou občerstvit v nově otevřené kavárně.

Brněnské Moravské náměstí po dlouhé rekonstrukci rozkvetlo. Na místě se lidé aktuálně pokochají především barevně kvetoucími tulipány.
VIDEO: Rozkvetlé Moravské náměstí v Brně za plotem. Víme, kdy ho chtějí dát pryč

„Spuštění fontány a otevření kavárny je definitivní tečkou za rozsáhlou rekonstrukcí parku na Moravském náměstí. Součástí budovy kavárny jsou i veřejné toalety, které slouží pro návštěvníky parku zdarma," zmínil Mencl.

Kavárna bude otevřená celoročně od osmi ráno do deseti hodin večer. Právě v tomto období budou přístupné i toalety. Dominantou stavby je osmimetrová elipsa Slunce podpírající střechu, která vznikla ve spolupráci architektů s umělcem Richardem Loskotem.

Zdroj: Deník/Michal Hrabal

„Přes den je téměř neviditelná, se západem slunce se naopak zvýrazní díky světelné instalaci," podotkla mluvčí centrální městské části Kateřina Dobešová.

Uvnitř kavárny je čtrnáct míst k sezení, na venkovní terase pak zhruba dalších sedmdesát. „Provozovatel plánuje zavést vratný systém nápojových kelímků, aby si lidé mohli odnést nápoj s sebou i do parku," uvedla Dobešová.

Brněnské moře na Moravském náměstí.
Pravidla pro brněnské moře: k osvěžení pro lidi i zvířata, ale žádné koupaliště

Důležitá průchozí trasa mezi Joštovou ulicí a Lidickou zůstala i po rekonstrukci na Moravském náměstí zachovaná a vydlážděná. Uvnitř parku vznikla nová okružní pěšina, určená zejména pro procházky rodičů s dětmi a kočárky. Součástí parku jsou i různé prolézačky pro děti a pískoviště.

Vysadili tam sedmasedmdesát nových stromů, například javorů či dubů, osmašedesát keřů a šestatřicet tisíc sazenic trvalek a sedmašedesát tisíc kusů jarních cibulovin. „Už několik týdnů obdivuji postupně kvetoucí různobarevné tulipány, narcisy, sasanky, orlíčky a spoustu dalších květin. Radost mi dělají i plné lavičky malých i velkých návštěvníků," řekla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Provizorní oplocení plánuje vedení městské části odstranit přibližně za měsíc.