„Rozhodli jsme se andělský motiv využít v brněnských ulicích. Na třech místech v centru Brna tak proměníme chodce v anděly. Rozmístili jsme tam fotostěny s křídly, když se před ně člověk postaví, dá se v nadsázce říct, že se promění v anděla,“ uvedla ředitelka pořádající Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Jako inspirace pro tento nápad posloužily jiné evropské a světové metropole, kde jsou andělská křídla většinou namalovaná na fasádách domů nebo jako plastiky, před které se člověk postaví. „Inspirací se nijak netajíme, máme ovšem zato, že v Brně se tento nápad ještě neobjevil,“ sdělila Kučerová.

Fotostěny lidé najdou na křižovatce České a Joštovy ulice, před kostele svatého Tomáše na Moravském náměstí a na Jakubském náměstí. V České ulici a Jakubském náměstí jsou křídla z andělských perutí, na Moravském náměstí pak z bílého a zlatého prachu.

Festival oficiálně začíná v neděli 1. října koncertem pořádající Filharmonie Brno pod taktovkou šéfdirigenta Dennise Russella Davise s klavíristkou Polinou Osetinskou a Slovenským filharmonickým sborem. Zazní na něm Zpěv ducha divokého lesa aneb Záblesky Yankee Doodle od „amerického Beethovena“ Anthony Philipa Heinricha. Následovat bude skutečný Beethoven, konkrétně jeho vzácně uváděná Fantazie c moll.

Druhou půli slavnostního večera otevře další česká premiéra: zazní Credo estonského skladatele Arvo Pärta, jednoho z nejslavnějších současných autorů. Slavnostní večer zakončí Prometheus Alexandera Skrjabina.

„Sólový klavír je užit jako harmonický bicí nástroj, v závěrečné gradaci se připojuje sbor bez textu. Skrjabinovo synestetické vnímání hudby se odrazilo v použití takzvaného světelného klavíru řídícího se schématem, ve kterém autor přiřadil jednotlivé barvy konkrétním tónům,“ uvedl dramaturg festivalu Vítězslav Mikeš.

Kde pořídit lístky?

Vstupenky jsou k dostání ve filharmonickém předprodeji, onlline na webu moravsky-podzim.cz a nebo na místě, přičemž půl hodiny před začátkem koncertu mají studenti vstupné za padesát korun. Na zahajovací koncert zaplatí lidé za lístek od dvou set korun.