Tak si hodně lidí představuje ideální dovolenou. Množí se ale turisté, kteří se nedokáží jen nečinně povalovat na písku. Uvědomují si to i cestovní agentury, které stále častěji nabízí zážitkovou turistiku.

„Já jsem na poslední dovolené vydržel ležet u moře jen dva dny. Pak jsem vyrážel na dlouhé výlety, potápěl se, dokonce jsem byl na lovu s místními rybáři,“ potvrdil měnící se zájmy Brňan Pavel Jurečka. Jemu podobní lidé, kteří baží po neobvyklých zážitcích, ale nepotřebují se předávkovat adrenalinem, mají řadu možností. Mohou si objednat let balonem, ale také stíhačkou. Zájemci mají možnost si vyzkoušet řídit tank nebo absolvovat kaskadérský kurz. Nabídka nevšedních zážitků je nepřeberná. Stejně jako jejich ceny. Od zhruba dvou a půl tisíce korun za bungee jumping do třiadvaceti tisíc za let stíhačkou Albatros.

„To už je moc. Já bych investoval maximálně deset tisíc,“ prohlásil Jurečka. Čistě adrenalinovou dovolenou by prý nebral. Ideální odpočinek od práce si představuje jako kombinaci relaxace u moře a vzrušujících zážitků. Nevšední dovolenou zaručuje i agroturistika. Ta je sice v České republice v plenkách, ale šance například vlastnoručně si podojit krávu tu je. A tak si dychtivý turista může na vlastní kůži vyzkoušet, kterak se žilo na vesnici před vynálezem elektrických dojiček mléka. Nadojené mléko může buď vypít, nebo je zkusit proměnit v jogurt. Na jižní Moravě se ale pije především víno. Turisté tady proto narazí na jiné zážitky.

„Nabízíme ‚balíčky‘ zaměřené na vinnou turistiku. Lidé si mohou posedět ve sklípku, ochutnat vína z různých oblastí a moravské speciality,“ popsala nabídku jihomoravských cestovních kanceláří ředitelka Centrály cestovního ruchu jižní Moravy Zuzana Vojtová. Některé z nich nabízí například i přednášku o zpracování vína nebo prohlídku vinohradu.

Podle mínění Vojtové lidé navštěvují jižní Moravu nejen kvůli památkám, ale právě i kvůli vínu. „Pokud sem jedou na víc než jeden den, málokdy nevyužijí příležitost posedět ve sklípku,“ podotkla. Lidé, kteří víno nepijí, ale nemusí smutnit. Mohou se například vydat na hospodskou túru. V každém podniku degustují jiný druh pěnivého moku. Brněnské cestovky nabízí svým klientům i řadu dobrodružnějších aktivit. Zájemci si mohou objednat třeba kurz jízdy na koni nebo paraglidingu.

„Klient se může stát speleologem v Moravském krasu nebo si může vyzkoušet třeba kiteboarding,“ uvedl Michael Pokorný z cestovní kanceláře Kudrna. To je mladý sport, jehož vyznavači brázdí vodní hladinu na surfařském prkně a nechávají se táhnout drakem. „To by se mi líbilo. Mě to do vzduchu táhne dost. Proto si za pár dní dopřeji seskok padákem,“ zasmál se Jurečka.