Z prázdných pokojů v období Velké ceny nejsou nadšení ani hoteliéři v centru města. „Zákaz diváků se nás dotkne. Neohrozí nás jedna akce, ale celková omezení, která trvají již od nuceného uzavření ubytovacích zařízení,“ vysvětlila ředitelka hotelu Continental Eva Sedlmajerová.

Vedoucí hotelu International Beatrice Vojtková podotkla, že události typu Moto GP či strojírenský veletrh se neopakují. „Nelze je ničím kompenzovat. Spolu se zrušenými konferencemi a kongresy přijdeme o desítky milionů korun,“ vypočítala.

Systém akvaponie. Ilustrační foto
Firma sháněla od lidí peníze na aquaponickou farmu. Na Brněnsku o ní nic neví

Většina hotelů však i přes nezájem v druhém srpnovém víkendu, kdy se jede Velká cena, zdražila. Vyplývá to z údajů serveru booking.cz.

Z velkých akcí netěží jen hotely. „Jsou prospěšné i pro restaurace, bary či taxislužbu. Obvykle se jedná o víkend a výpadek pro ně nepředstavuje existenční hrozbu. Ale pocítí jej,“ okomentoval analytik společnosti Cyrrus Petr Pelc.

S tím souhlasí provozní restaurace Jakoby Zbyněk Pospíšil. „S nástupem léta jsme se sice rozjeli, ale příliv turistů nám vždy zvýší návštěvnost. Domácí nenahradí ty ze zahraničí,“ konstatoval.

Na své oblíbené závodníky se těšila třeba Růžena Pšádová. „Lístek mám koupený. Dokonce jsem si kvůli tomu i zkrátila dovolenou. Je to velká škoda, ale nedá se nic dělat. Dorazím příští rok,“ slíbila.

Pětiletá dohoda?

Pořádat Moto GP bez diváků dává podle analytika Pelce smysl jen z dlouhodobého pohledu. „Jde o mezikrok pro uzavření další pětileté dohody. Zrušení letošního ročníku by ji vážně ohrozil. Pozitivní je, že promotér odvysílá reklamní spoty o Brně a jižní Moravě v televizi,“ dodal.

Moto GP a MSV
Epidemiologické požadavky kvůli koronaviru zhatily pořádání Mezinárodního strojírenského veletrhu. Stalo se tak poprvé od svého vzniku v roce 1959. Kvůli omezením se také pojede letošní Moto GP bez diváků.

Za to je vděčná také brněnská primátorka Markéta Vaňková. „Můžeme i tak podpořit tuzemský cestovní ruch. Důležitá jsou jednání o dalších ročnících. S promotérem chceme řešit výši poplatku nebo poskytování reklamních ploch,“ uvedla.

Omezení naopak zhatily letošní ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu. „Zrušení je velkou ekonomickou i reputační ránou, především pro společnost Veletrhy Brno. Tato akce je pro ni jednoznačně nejdůležitější. Loni ji navštívilo přes osmdesát tisíc lidí, doplnila primátorka.

Přecházení přes zrušený přechod mezi galerií Vaňkovka a obchodním domem Tesco brání nově oplocení.
Konec přecházení přes zavřený přechod v Úzké. Cestě nově brání oplocení