Stráně vokolí Masarykova okruhu se včera změnily vnejvětší autobazar ve střední Evropě. Již vnoci na pátek se totiž do Brna začaly sjíždět desítky tisíc lidí, kteří touží spatřit nejrychlejší jezdce na pekelných strojích. Ti změří své síly právě na brněnském automotodromu vklání, jež se již léta nazývá Grand Prix silničních motocyklů.

Spolu sfanoušky motoristického sportu se do města pod Špilberkem sjíždějí i různé pochybné existence. Například prostitutek je podle neoficiálních odhadů brněnských strážníků dvakrát více než jindy. Chytat je ale strážníci nebudou. Důvod? Dokázat prostitutce, že nabízí sex za peníze je složité.

„Dokazování je pro strážníky těžké. Dámy, které stojí na kraji chodníku totiž většinou tvrdí, že čekají na přítele. A za to je nemůžeme nijak pokutovat,“ řekl mluvčí brněnských strážníků Zdeněk Novák. Průvody kněžek lásky ale neočekává. „Brno je hotelové město. Láska za peníze se vněm nabízí vmnoha erotických klubech a na privátech,“ doplnil Novák.

Ceník sexuálních služeb zůstává podle prostitutek stejný. „Hodina pohlavního styku sochranou stojí patnáct set korun. Speciální přání jsou za příplatek. Taxa je stejná a Velká cena na sazby nemá žádný vliv,“ řekla například devatenáctiletá Maruška, která své tělo nabízí na brněnské Kounicově ulici.

Trychtýř na zloděje

Největší starost mají stovky policistů o to, aby se vBrně neztratila jediná motorka. „Loni neznámý pachatel odcizil jen jeden motocykl. Na výpadovkách zBrna proto budeme mít přísné kontroly. Zastavovat budeme hlavně dodávky a veškeré motocykly,“ přiblížil mechanismus zástupce brněnského policejního ředitele Karel Pospíšil.

Zpolicejních statistik navíc vyplývá, že nápad trestné činnosti je po dobu Grand Prix nižší. „Možná je to kvůli tomu, že na každém rohu stojí policista. Drobní zloději a kapsáři to moc dobře vědí, a tak si většinou dávají pauzu,“ tvrdí brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek. Tím ovšem nechtěl říct, že cizince nikdo neokrade. „Zahraniční turista je pro pachatele snadnější oběť hlavně vtom, že si nepamatuje, kde ho někdo okradl. Problémem je také jazyková bariéra, ale stou nám letos pomohou kolegové zRakouska,“ dodal Malášek.

Kemp v obležení

Do kempu Start vOstrovačicích na Brněnsku se včera po poledni začali sjíždět stovky turistů zMaďarska, Německa a Polska. Policisté je chtějí uchránit před krádežemi, a tak jim rozdávají letáky ve třech světových jazycích a sobrázky. „V kempu máme nasazených zhruba padesát policistů. Chodí mezi stany a působí na lidi preventivně. Zatím jsme nezaznamenali žádný problém,“ uvedl mluvčí policie Brno-venkov Aleš Mergental.

Vkempu mají oči na stopkách také hasiči. Letos dvojnásob. Hejtman totiž vyhlásil riziko požárů kvůli suchu. „Lidé nesmějí mít vkempu otevřený oheň. Znamená to, že nemohou venku grilovat ani opékat špekáčky. Zakázaná je také pyrotechnika,“ řekl velitel rosických hasičů Robert Přikryl.

I přes přísná nařízení bylo včera večer vkempu veselo. Pivo teklo proudem a ani jim nevadilo, že si nemohou dát steak. „Ujel jsem do Brna přes dva tisíce kilometrů. Teď relaxuji, jím obloženou bagetu a piji červené víno,“ řekl sedmatřicetiletý Jean-Louis z vísky nedaleko francouzského Nantes. Za zábavou do města se nechystal. „Po tak dlouhé cestě se opiji smanželkou tady. Proč jezdit pryč a riskovat pokutu,“ tázal se Francouz.

O pátečních výsledcích kvalifikace se dočtete více zde.