Zásah, potopeno. Poslední facebookový status Žít Brno, které v minulém období spoluvládlo na brněnské radnici, je téměř tři týdny starý. Webové stránky vypadají, jakoby se Brňané chystali k volebním urnám. Že je hnutí mrtvé, přesto jeho lídři odmítají.

Třeba osobní profily členů nedostatkem pravidelných příspěvků netrpí. „Vím, že komunikace hnutí je skoupá, ale jako skupina fungujeme. Nejsou žádné neshody a určitě se nerozpadáme,“ prohlásil člen a zastupitel Brna-středu Gabriel Kurtis.

Při letošních Dnech evropského dědictví nahlédli lidé i do běžně nepřístupných míst brněnského Janáčkova divadla.
Primátorský salonek i šatny. Lidé nahlédli do zákoutí Janáčkova divadla

Souhlasí s ním také předsedkyně hnutí Barbora Antonová. „Z politiky neodcházíme, jen používáme jiné prostředky komunikace. Členská základna se nezmenšuje,“ okomentovala.

Politolog z brněnské Masarykovy univerzity Miloš Gregor míní, že méně častá komunikace na sociálních sítích vyplývá z neúspěchu v komunálních volbách. „Už se nemohou vrátit k recesi, která je proslavila. Čtyři roky byli v koalici na magistrátu a měli šanci voličům dokázat, že to myslí vážně,“ vysvětlil.

Žít Brno

Předchůdcem byl satirický web Zitbrno.cz parodující marketingovou kampaň města.

Uskupení v roce 2014 získalo už jako politické hnutí třetí nejvyšší počet hlasů do brněnského zastupitelstva.

V loňských volbách obdrželo 4,09 procenta hlasů a ze zastupitelstva města vypadlo.

Původně satirické uskupení má i přes svůj loňský neúspěch podle bývalého lídra Matěje Hollana stále co nabídnout. „Z reakcí mnoha lidí víme, že se jim dnešní konzervativní směřování vládní koalice nelíbí, nechtějí jen město pro bohaté. Budou požadovat liberální subjekt,“ tvrdí bývalý náměstek.

Politolog Michal Pink o tom, že by se Žít Brno znovu mohlo stát výrazným politickým subjektem, pochybuje. „Od začátku je problém, že vzniklo protestně k jednomu konkrétnímu případu. Chybí jim ideologie. Nyní mohou vystupovat jako jednotlivci a žít ze své bývalé slávy,“ popsal.

Takový postup však nemá v plánu člen Martin Freund. „Je vhodná doba na to, aby se začala spojovat občanská společnost v Brně a aktivní lidé včetně Žít Brno a sdružili se pod něčím novým. Vznik takového subjektu mohou lidé očekávat brzy,“ nastínil.

Podobné myšlenky sdílí také Kurtis. „Liberální a progresivní strany se ve volbách pomlátily navzájem. Lidi, kteří v loňských komunálních volbách volili nás, Zelené nebo třeba Starosty nemají zastoupení. Je prostor pro zformování platformy, která tato témata uchopí,“ doplnil.

I přesto, že v minulosti spolupracovali, Piráti nového uskupení členy nebudou. „Profilujeme se jiným směrem, zdůrazňujeme jiná témata. Jednání o spolupráci není na stole,“ sdělil brněnský radní za Piráty Tomáš Koláčný.

Oživení hnutí by si přál třeba jejich volič Filip Øbritzhauser. „Nevidím stejné zapálení pro pozitivní změnu jako dřív, když začínali. Věřím ve vzestup pouze v případě viditelnějšího oživení kandidátky,“ svěřil se.