Představitelé židlochovického lesního závodu, který má oblast na starosti, úbytek motýlů stále přisuzují suchu a změně klimatu. „Na našem stanovisku nic neměníme. Je snadné kritizovat, když nenesete zodpovědnost. Lesníci ji nesou,“ vzkázala mluvčí Lesů České republiky Eva Jouklová.

Vědci tvrdí, že největší vliv na stav biologické rozmanitosti má lidská činnost a hospodaření v krajině, vliv změny klimatu je podstatně menší. „Některá tvrzení z tiskové zprávy Lesů České republiky jsou z přírodovědeckého hlediska zcela absurdní,“ kritizoval David Storch z České společnosti pro ekologii.

Podle něj se z lesů stávají schnoucí plantáže. „Velkoplošné a chemizované zemědělství a lesnictví ochudily naši přírodu, ohrožují udržitelnost hospodaření a tím i naši budoucnost,“ tvrdí Storch.

Utkání 1. kola hokejové extraligy: HC Verva Litvínov - HC Kometa Brno, 13. září 2019 v Litvínově. Zleva Jan Hruška z Brna a Viktor Hübl z Litvínova.
Start a hned náraz. Kometa nezvládla vstup do nové sezony. Padla v Litvínově

S tím, že vymírání jasoně dymnivkového souvisí zejména s lesním hospodařením souhlasí také Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky. Populace tohoto motýla těžila zejména z historických způsobů obhospodařování lesa, při nichž se do porostů dostávalo mnohem více světla než nyní.

„Na změnu hospodaření už doplatily v Milovickém lese jiné mimořádně vzácné druhy motýlů hnědásek osikový a okáč jílkový. Vymřely před desítkami let,“ uvedla mluvčí Karolína Šůlová.

Vzácným druhům v Milovickém lese škodí i takzvané přezvěření. „Dalším zásadním faktorem úbytku populací vzácných druhů fauny a flóry je intenzivní chov zvěře v tamních oborách,“ doplnila Šůlová. Zvěř tam podle ní často vypase vegetaci až na holou půdu.