Lidi bez domova trápí nejvíc současné počasí. Snaží se schovat před sněhem a mrazem. Azylové domy i nízkoprahová denní centra praskají ve švech. Mnoho ze čtrnácti set brněnských bezdomovců se snaží alespoň někde ohřát.

Minulou zimu umrzlo v Brně pět bezdomovců, nejvíc za posledních deset let. Letos zatím jeden. „Už deset dnů nemáme jediné volné místo a otevřená denní střediska jsou vytížená na dvě stě procent kapacity. Ale tak je to každou zimu,“ uvedl ředitel brněnské Armády spásy Pavel Kosorin.

V azylovém domě Armády spásy v Mlýnské ulici mají šestaosmdesát lůžek a nízkoprahové centrum, fungující už osmnáct let, poskytuje padesát míst. Lidé bez domova v něm mohou strávit jen hodinu denně, pak musí odejít. Hodně bezdomovců se střediskům pomoci vyhýbá, nesmí se tam totiž pít alkohol. Kdo se ho nedokáže vzdát, zůstává raději venku.

Alespoň částečné pomáhá lidem v nouzi projekt takzvaného Meníčka pro bezdomovce. Lidé bez domova díky němu letos dostali už šest tisíc porcí jídla a přes sedm a půl tisíce polévek s pečivem. Umožnila to ochota a dohoda čtrnácti restaurací a jedné pekárny v Brně nevyhazovat neprodané pokrmy a výrobky.

Poskytovat jídlo podniky začaly od února. „Přes léto jedna restaurace přestala dělat polední menu a odpadla. Od října se ale přidala jiná,“ sdělil Petr Janík z centra sociálních služeb.
S dodávkami přebytků bezdomovcům je spokojený i Kosorin. „Doufám, že projekt vydrží a bude pokračovat,“ řekl Kosorin. Všechny firmy, které se na pomoci bezdomovcům podílejí, podle něho zaslouží velký dík. „Dobro se vyplácí a tohle je čiré dobro,“ tvrdí ředitel Armády spásy.

Vyhodit, či darovat?

Restauracím nikdy nezůstává stejné množství pokrmů. Ve všedních dnech dodávají denně deset až padesát jídel. Například jen za předminulý týden restaurace předaly na sto devatenáct porcí. „Obzvlášť teď se na všechny nedostane. Myslím, že máme spravedlivý systém. Naši klienti si přes den vylosují pořadí. Kolem třetí hodiny přijede auto s jídlem a začneme porce rozdávat,“ popsal Kosorin způsob výdeje v Armádě spásy s tím, že ho všichni respektují.

Pro další restaurace a firmy, které se chtějí do dodávání přebytků zapojit, vytvořil zakladatel projektu Richard Hošek internetové stránky menickaprobezdomovce.cz. A chce na nich sdružovat všechny donátory a poskytovat praktické informace. „Je to fantastické, projektu se zatím účastní jen čtrnáct restaurací, a přesto jsme letos dali najíst tisícům lidí bez domova,“ pochvaluje si Hošek.

Jídla z menu se vydávají v azylovém domě v Mlýnské ulici. Polévky a pečivo se vozí do Domu sociální prevence v ulici Podnásepní. Distribuce přebytků má však i úskalí. „Podle hygienických nařízení se musí nespotřebované jídlo v restauracích do tří hodin vyhodit,“ postěžoval si Hošek.

Na začátku lednu proto plánuje jednat z hlavním hygienikem České republiky. Chce ho přesvědčit, aby nařízení o povinném vyhazování pokrmů změnil. „Některé restaurace se bojí, že nechávat zbytky bezdomovcům je teď v rozporu se zákonem. Ale i to se dá vyřešit,“ řekl Hošek.

Podle Janíka je nutné jídlo z restaurací vyzvedávat včas a ve zvlášť k tomu určených přepravních nádobách. „Pokud vím, proběhla nedávno kontrola hygieny a vše bylo v pořádku. Je to dost paradoxní situace, když uvážím že bezdomovci si vytahují zbytky třeba z popelnice, když nemají co jíst. V době krize se všichni snažíme šetřit, tak proč zbytečně vyhazovat nespotřebované jídlo?“ poznamenal Janík.