Podle Kratochvíla už si se zástupci Evropské komise vyjasnili veškeré dotazy. Přibližuje se tak termín začátku stavby nové arény, která má mít kapacitu zhruba třináct tisíc lidí a náklady na její vznik vyjdou na 4,4 miliardy korun. „Předpokládáme zahájení stavby multifunkční haly koncem července nebo začátkem srpna," řekl Kratochvíl v České televizi.

Kratochvíl dále oznámil, že nyní dokončují přípravu podkladů na městské zastupitelstvo, které se uskuteční 20. června. „Budeme tam prezentovat veškeré dokumenty související s financováním haly," zmínil radní. Pokud zastupitelstvo schválí úvěrovou dokumentaci, město získá kladné stanovisko z Evropské komise, nastane zlom, kdy už je možné začít se stavbou multifunkční haly.

Nová multifunkční hala v brněnském Výstavišti bude mít kapacitu pro 13 300 diváků. V plánu je vybudovat spolu s ní zhruba 1 300 parkovacích míst.
Dva měsíce nejistoty. Brno čeká na schválení peněz z Evropy na multifunkční halu

Primátorka Markéta Vaňková podepsala už v lednu smlouvu s firmou, která ji zajistí. Jde o Hochtief CZ.

NOVÝ FOTBALOVÝ STADION V BRNĚ

Mezi klíčové projekty města Brna patří i stavba nového fotbalového stadionu. Radní Kratochvíl pro ČT potvrdil, že jednou z uvažovaných možností místo stadionu za Lužánkami, který je v havarijním stavu a čeká na posudek o možném zbourání, je i prostor současného velodromu na brněnském výstavišti. Multifunkční a fotbalový stadion by tak stály blízko sebe.

V případě, že Evropská komise podporu neschválí, může město smlouvu jednostranně ukončit bez sankcí. Pokud stavba začne, má na to vybraná firma třicet měsíců od předání staveniště. „Podpisem smlouvy začínáme. Vyčlenili jsme na to tým, který začíná technickou a předvýrobní přípravu. Kontrolujeme projektovou dokumentaci,“ oznámil předseda představenstva Hochtief CZ Tomáš Koranda.

Stavbu haly kritizuje část opozice. „Peníze jsou v současné době potřeba jinde. Například v podpoře obnovitelných zdrojů, nebo v úsporách energií,“ prohlásil už dříve opoziční zastupitel Matěj Hollan.

Halu bude mít na starosti městská společnost Arena Brno. „Výstavba multifunkční arény navíc vyvolává i další investice. Obnovíme velké území v blízkosti centra. Tato část města se masivně rozvine,“ podotkl před časem Kratochvíl, který je předseda představenstva Areny Brno.

Projekt Trio Brno v oblasti Trnité ulice v Brně. Vizualizace.
Obří investice a stavba v Jižním centru v Brně: byty, kanceláře pro 7 tisíc lidí

S výstavbou multifunkční haly souvisí také stavba části velkého městského okruhu v Bauerově ulici. Práce tam začaly na jaře.