Do koncesního řízení ani napodruhé nepřišla žádná nabídka a vedení města zatím další soutěž vypisovat nebude. „Jedná se o časově úsporný postup. Nebudeme muset řešit smlouvu mezi vlastníkem a provozovatelem ani zasahovat do většiny existujících vztahů a procesů," uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Podle ní je zřejmé, že Arena Brno si bude muset vytvořit svůj tým na provozování. „Ideální by bylo, aby součástí týmu byly osobnosti, které už mají s provozováním podobné stavby zkušenosti," konstatovala Vaňková.

V tuto chvíli může Brno pokračovat v notifikačním řízení u Evropské komise. „Budeme muset doplnit nějaké informace ve vztahu k provozovateli, ale mělo by to být jednodušší, než v případě, že bychom jako provozovatele vybrali externí firmu. Budeme také jednat s vybraným zhotovitelem, v jaké fázi podepíšeme smlouvu o dílo," nastínila Vaňková.

Právě schválení veřejné podpory Evropskou komisí je klíčové. „Bez něj nemůžeme zahájit stavbu, ani uhradit platbu za pozemky, na nichž má halá stát a které nabývá společnosti Arena Brno od Veletrhů Brno," zmínil předseda představenstva Areny Brno Petr Kratochvíl.

Vaňková předpokládá, že řízení u Evropské komise by mohlo skončit na jaře příštího roku. „Pak bude následovat rozhodnutí, jestli začneme stavět nebo ne. Bude to záležet na aktuální ekonomické situaci," doplnila Vaňková. Výstavba haly má vyjít na téměř čtyři a půl miliardy korun.

Primátorka také sdělila, že ve vedení města stále pracují s variantou, že po prvním roce nebo dvou letech provozu by se mohla ujmout správcovství haly nějaká externí společnost. „Stále tato varianta má své klady," zmínila Vaňková.