Vyjít si za kulturou zadarmo, to je něco, na co Brňané slyší. Ukazuje to alespoň návštěvnost Moravské galerie v Brně, která od prosince loňského roku zrušila vstupné u stálých expozic. „Přesná čísla ještě nemáme spočítané. Odhadem ale zájem stoupl trojnásobně," potvrdila mluvčí Moravské galerie Martina Vašková.
V sálech s obrazy je podle ní víc živo a prázdné nejsou ani kasičky na dobrovolné příspěvky místo vstupného. „Kolik lidé do kas vhodili, jsme ještě nezjišťovali, ale objevily se tam jak mince, tak bankovky," přiblížila Vašková.
Další muzea ale podobný krok neplánují. Například Moravské zemské muzeum hlásí vyšší návštěvnost za předloňský i loňský rok. Předloni návštěvnost stoupla ve všech budovách muzea dohromady o čtyři tisíce, loni dokonce o jedenatřicet tisíc. „Svůj podíl na tom má úspěšná výstava o Cyrilu a Metodějovi. Návštěvníci přibyli také díky doprovodným akcím a programu pro školy," vypočítala mluvčí muzea Eva Pánková.
Zrušení vstupného u některých expozic podle ní muzeum nezvažuje ani do budoucna. „Vstupné není tak vysoké, aby odradilo lidi, kteří přijít chtějí, a ti, kteří nechtějí, by nepřišli ani bez něj," myslí si mluvčí. Výstava zdarma by podle ní navíc mohla znamenat neúctu k lidem, kteří se o sbírky zasloužili.
I přes zvýšenou návštěvnost ale s muzeem nebyla spokojená například učitelka Romana Veselá, která se třídou před Vánocemi navštívila Dietrichsteinský palác na Zelném trhu. „Před čtyřmi lety ze vstupní haly zmizely i s personálem prosklené kabinky, kde bylo možné získat informace a zakoupit vstupenky. Poté se vstupenky přesunuly do prodejny se suvenýry. Tu ale nahradila kavárna a návštěvník musí pro lístky k barovému pultu," postěžovala si Deníku Rovnost žena.
Podle Pánkové je ale nové prodejní místo vstupenek přínosem. „Služby jsme neomezili, pokladnu ani prodejnu suvenýrů jsme nezrušili. Ani nabízený sortiment se nezměnil, naopak jsou suvenýry přehledněji uspořádány v reprezentativnějších vitrínách. Návštěvníci si je můžou koupit i po skončení otevírací doby muzea," vysvětlila.
Velké výstavy
Víc návštěvníků přišlo minulý rok také do Technického muzea v Brně. „Návštěvnost loni stoupla o necelých třináct tisíc. Před tím ale zase o něco klesla, takže se dá říct, že z dlouhodobějšího hlediska se drží přibližně stejně. Návštěvnost zvyšují velké výstavy, například k výročí Masarykova okruhu," uvedla mluvčí muzea Veronika Glettová. Příští rok by se podle ní k úspěšným výstavám mohla zařadit ta k projektu Velká válka, ke stému výročí sarajevského atentátu.
K výročí zabití Ferdinanda se v Brně v červenci odehraje velkolepá rekonstrukce a do projektu se zapojí i další instituce. Například Muzeum města Brna chystá na Špilberku výstavu s dobovými dokumenty, oblečením a dalšími artefakty. I v tomto případě návštěvníků přibývá. „Loňský rok ještě nemáme sečtený, ale už víme, že lidí bylo víc," potvrdila Michaela Budíková.
Menší zájem hlásí jen Muzeum romské kultury. „Loni klesla návštěvnost z čtyřiceti na dvacet tisíc. Za loňský rok bude číslo asi ještě o tisícovku nižší. Jinak je ale návštěvnost přibližně stejná. Pouze v roce 2011 byla vyšší díky putovní výstavě," řekla mluvčí muzea Alica Heráková. Doufá, že návštěvníky přiláká letošní výstava Svět bez hranic, Romové a sport, která bude mít vernisáž v březnu. „Je to nekonfliktní téma o významných českých i československých sportovcích. O mnohých z nich lidé dodnes neví, že to vlastně byli Romové," dodala.