Majitelé bistra a pekárny Gattamelata tvrdí, že výpověď smlouvy od města, na jejímž základě musí prostory opustit nejpozději do konce měsíce, přišla právě v reakci na zahájení soudního řízení. Dlouhodobou spolupráci s magistrátem popisují jako teror a vyhrožování od majitele nemovitosti, ve které podnik provozovali. „Mrzí nás to, ale každý má svoji hrdost. Po letech snahy a házení klacků pod nohy definitivně končíme. V takové nejistotě podnikat nechceme, bylo těžké už jen uzavřít pracovní smlouvy,“ pokrčil rameny majitel rodinného podniku Jan Nahodil.

Berglerův palác známější Brňanům pod jménem Muzejka upoutá cihlovou fasádou a detaily typickými pro novogotický sloh. Dřív tam byla kavárna i restaurace, dnes je budova prázdná.
Spor o Muzejku: otevřeli pekárnu, dostali výpověď. Dluží nám nájem, tvrdí město

Doplnil také, že do obnovy prostor investovali od roku 2016 nejméně desítky milionů korun. „Strávili jsme osm let v okovech, první výpověď bez udání důvodu přišla, když jsme za covidu v pekárně otevřeli okýnko s pečivem. To se někomu nelíbilo. Pak už u nás ani nemohli zaparkovat dodavatelé, protože tam hned přijeli policisté. A bez mouky se chleba nedá upéct. Slibovali nám i zahrádku, ale nakonec jsme ji nikdy nezprovoznili,“ pokračoval Nahodil.

Zástupci města pronajali prostory firmě před sedmi lety. K výpovědi smlouvy se pak poprvé uchýlili na podzim roku 2020, a to kvůli dluhům na nájemném ve výši stovek tisíc korun. „Provozovateli minimálně od konce roku 2019 nic nebránilo začít prostory využívat k účelu stanovenému ve smlouvě, ale nestalo se tak. Nájemce navíc přestal platit nájemné a jeho dluh vůči městu narůstá,“ vysvětlil tehdy někdejší primátorčin náměstek pro správu majetku Jiří Oliva.

Bývalá restaurace Muzejka na Moravském náměstí v Brně. Ilustrační foto.
Dětské malby do Muzejky nepatří, rozhodl magistrát. Společnost je musí odstranit

Poté, co majitelé bistra a pekárny dluh na nájemném přesahující milion korun vyrovnali, představitelé města výpověď stáhli. Argumentovali přitom dlouhodobým cílem Muzejku znovu oživit, Gattamelata tak v prostorách někdejší restaurace pokračovala dalšího dva a půl roku až do letošního května. „Nedočkali jsme se naplnění účelu, s jakým byla nájemní smlouva uzavřena, tedy zprovoznění restaurace. A to i přesto, že prostory byly zkolaudované už před více než třemi lety, v prosinci 2019,“ podotkla současná náměstkyně primátorky pro správu majetku Karin Podivinská.

Ačkoliv se ze strany města jednalo o jeden z důvodů, proč firmě smlouvu vypovědět, argumentují brněnští zástupci rovněž dalším dlouhodobým neplacením nájmu, záloh na energie nebo svévolnými úpravami bez respektu k památkové hodnotě objektu. „Platební morálka nájemce byla od počátku velmi kolísavá a jeho aktuální dluh překračuje osm set tisíc korun. Jako město jsme do prostor investovali několik milionů korun a na základě požadavku nájemce jsme nechali vybudovat zcela novou vzduchotechniku, ale bezúčelně,“ pokračovala Podivinská.

Ilustrační foto
Muzejka: otevření restaurace brzdí spor Brna a nájemce

To však firma v čele s Janem Nahodilem odmítá. „Nájemné a nesmyslné zálohy za teplo jsme přestali platit, protože nám město dluží násobně víc. To se doufám prokáže u objektivního soudu. Od kolaudace nám majetkový odbor neustále nepřímo bránil ve využívání vnitřních prostor. My jsme je přitom potřebovali. Celé to bylo nejdřív bránění kolaudace, pak lži do médií, ale i radním, výpovědi bez udání důvodu, znemožňování podnikání a celkového fungování v budově,“ ohradil se Nahodil.

Po vyklizení budovy tak město zřejmě brzy začne s hledáním nového zájemce o pronájem. Podle historika architektury Rostislava Koryčánka jsou prostory v památkově chráněné Berglerově vile v samotném centru města vhodné pro fungování restaurace nebo kavárny, které v ní byly už dřív. Podobný je rovněž záměr brněnského vedení. „Zástupci města mají hledat způsob, jak tam takový provoz dostat. Jedná se navíc o exponované místo,“ zhodnotil před časem historik architektury Rostislav Koryčánek.

Policisté pomáhali záchranářům s přepravou nemocného dítěte do nemocnice v Brně.
VIDEO: Převoz nemocného dítěte ucpaným Brnem. Na pomoc vyrazila policie

Pro řadu Brňanů se nicméně jedná o nepříjemné překvapení. Napříč sociálními sítěmi se směrem k provozovatelům pekárny rozlila vlna podpory, někteří zákazníci dokonce doufají v dočasné uzavření a následné znovuotevření na jiné adrese. „Po testování všech možných i nemožných řemeslných pekáren v Brně jsem zakotvila tam, protože jsou nejlepší, nejpoctivější a nejmilejší. Nejlepší chleba, vánočky nebo mazance. Věřím, že budou pokračovat jinde,“ uvedla třeba Brňanka Karin Broučková.

Spor o pekárnu Gattamelata v brněnské Muzejce:
Po osmi letech končí podnik svůj provoz v prostorách někdejší restaurace přezdívané Muzejka.
Důvodem je výpověď, kterou provozovatelé obdrželi od zástupců města, jež budovu vlastní.
Nájemci označují jednání ze strany magistrátu za despotické, arogantní a výhružné.
Ten vinu odmítá a argumentuje vysokými dluhy za nájemné a jeho dlouhodobým neplacením.
Konflikt mezi oběma stranami trvá nejméně od roku 2019, původně vznikl kvůli kolaudaci.
Dlouhodobé tahanice se firma rozhodla řešit soudně, jednání se uskuteční příští pátek.