„Plán vedení města vítáme a myslíme, že by si celoroční expozici zasloužili jak naše vozy, tak Brňané a turisté," uvedla mluvčí dopravního podniku Barbora Doležalová. Dopravní podnik má nyní svoje retro a historické vozy umístěné ve všech svých vozovnách. Jejich počet navíc stále narůstá. Aktuálně jich má patnáct. Nejvíc tramvají, pět autobusů a jeden trolejbus. Možnosti prezentace vozidel zájemcům jsou však omezené. Vstup do vozoven totiž není možný.

Dopravní podnik příležitost ukázat lidem vozy městské hromadné dopravy nejen při významných dopravních příležitostech vítá. V otázce muzea v pavilonu Z však jeho zástupci žádné kroky neučinili. „Čekáme, až dostaneme úkol od vedení města Brna, abychom prověřili možnost vzniku muzea v tomto prostoru," sdělila Doležalová.

V minulosti bylo v plánu zřízení muzea ve vozovně v Husovicích. To sice stále je, Brňané by se ho však mohli dočkat až v daleké budoucnosti. „Existuje studie na přestavbu trolejbusové vozovny v Husovicích na multifunkční muzeum městské hromadné dopravy, které by současně sloužilo jako školící centrum i vozovna s údržbovým zázemím. V současné ekonomické situaci a kvůli nutným investicím do úpravy areálů ve Slatině a Komíně je ale zprovoznění muzea v Husovicích plánované na rok 2035," uvedl radní města Brna pro oblast dopravy Petr Kratochvíl. Dodal také, že méně využívaný pavilon Z se nachází v prostoru, který bude otevřený veřejnosti. V jeho blízkosti je totiž plánována multifunkční hala nebo stanice lanové dráhy.

Centrum Brna se o víkendu vrátilo o sto let zpátky v čase. Konaly se zde totiž tradiční Dny dopravní nostalgie, které zpestřili se svými vozy také účastníci závodu historických vozidel 1000 mil československých.
Dopravní nostalgie: Brnem dusala koňská kopyta a od náměstí stoupala pára

Svou sbírku historických vozů spravuje také Technické muzeum v Brně. Konkrétně v depozitáři v Líšni. Náměstek ředitele Josef Večeřa v úterý ČTK řekl, že je zatím nikdo z města nekontaktoval. „Přesná podoba muzea i jednání o zápůjčce jsou zatím ve fázi myšlenky. Nyní nás čeká zpracování ekonomické analýzy a jednání na úrovni vedení města s představenstvem Veletrhů Brno a Dopravního podniku města Brna," vysvětlil Kratochvíl s tím, že konkrétnější představu o podobě muzea by město mohlo mít za tři až čtyři měsíce.

Podle ideové studie by byly vozy vystavené v přízemí pavilonu po obvodu kruhu. Ve dvou nadzemních galeriích by pak byla umístěná stálá expozice a také dočasné tematické výstavy. Zájemci by v muzeu neviděli pouze historická vozidla, lidé by se zde mohli například seznámit také s vývojem brněnského veřejného osvětlení.