Velkou část práce udělal Stria při podpoře mladých lidí. „Zasloužil se zejména o rozvoj romské mládeže, pro níž byl často přirozeným vzorem a velkou inspirací. Vedl boj proti stereotypizaci Romů i za práci pro Muzeum romské kultury,“ sdělili zástupci muzea.

Jak doplnili, Robin Stria vystudoval Vyšší odbornou školu sociálně právní a pracoval jako sociální pracovních v brněnských organizacích IQ Roma servis a DROM, kde byl vedoucím komunitního centra. S časem se u něj rozvinula vášeň pro kameru, jako samouk začal tvořit vlastní videa a krátké dokumenty.

V roce 2019 spoluzaložil Tuke TV. Své filmařské uplatnění nalezl také v Muzeu romské kultury, kde působil na pozici kurátora videofondu. Zemřel po krátké těžké nemoci 17. března 2023 ve věku nedožitých třiatřiceti let.

Jízdní doba vlaků mezi městy před a po výstavbě vysokorychlostních tratí.
Jízda po vysokorychlostních tratích: podívejte, kolik času zaberou cesty z Brna

Cenu převzala manželka oceněného Ludmila Striová, a to z rukou ředitelky organizace Jany Horváthové.

Součástí udělení ceny byl také kulturní vzpomínkový program, kdy na laureáta vzpomínali jeho kolegové z různých oblastí jeho profesního života. Ve video medailonu na něj zavzpomínal také prezident Petr Pavel, v jehož předvolební kampani byl Robin Stria profesně i osobně zainteresovaný.

Akce se účastnil i zpěvák, skladatel a publicista Gejza Horváth. Jeho videoklipy se těší velké sledovanosti a pocházejí z dílny Robina Strii.

Zdroj: Youtube

Cena Muzea romské kultury se nepřetržitě uděluje již od roku 2009. Jejím záměrem je ocenit osobnost, která přispěla k rozvoji, propagaci i uchování romské kultury a k fungování Muzea romské kultury.