„Nejdřív půjdeme za Aničkou, pak za Dančou. No a potom to vezmeme dolů,“ plánují si pro sebe trasu dva školáci z brněnské městské části Žebětín. V rukou se jim pohupují igelitky s prvními úlovky.

Na pomlázku s kamarády se vydala i čtveřice kluků z brněnských Kníniček. „Jako menší jsme chodili s táty. Teď už koledujeme spolu. A co je na Velikonocích nejlepší? Asi to jak můžeme holky pořádně zmrskat,“ říká bez přemýšlení malý Brňan Tomáš Rušek. Podle jeho kamaráda Lukáše Durka jejich spolužačkám velikonoční výprask nevadí. „Jenom Lída se vloni schovala na záchod a nechtěla otevřít. Myslím, že to udělá i letos,“ dodává jeho kolega Lukáš Durek. Nejčastěji prý dostávají čokoládová vajíčka. Tomáš Rušek má ale rád i ta tradiční malovaná nebo pentli na pomlázku.

„My bereme všechno, vajíčko, slivovičku i hubičku,“ říká člen místní kníničské chasy Radek Mynář. Společně s asi dalšími deseti muži chodí na pomlázku v krojích. Místní tradice je totiž potřeba neustále oživovat, aby nezapadly. „Letošní pomlázka je pro nás i něco jako nábor. Chceme totiž nalákat nové zájemce, aby se stali stárkem nebo stárkou,“ říká Mynář v polosvátečním kroji kyjovského typu.

Ačkoliv muži tvrdí, že ženám pomlázka nevadí. Ty už se těší, až skončí. „Už aby bylo po Velikonocích. Těším se, až si moje pozadí odpočine. Mně ty básničky připadají rok od roku čím dál delší,“ stěžuje si se smíchem třiadvacetiletá obyvatelka Žebětína Hana Vykoukalová.

Někteří Velikonoce bojkotovali

Kolem jedenácté dopoledne se koledníci s pomlázkami objevují už i na náměstí Svobody. Někteří Brňané však již velikonoční zvyky nedodržují. „My jsme letos doma Velikonoce bojkotovali. Ani žádnou slavnostní výzdobu jsme si nedělali, a tak mi to vyhovuje,“ říká například mladá Brňanka Dominika Krejčí.

Naopak Eva Černá si myslí, že o Velikonocích si lidé sváteční atmosféru mají uvědomovat. Právě se jde před mší podívat do kostela svatého Jakuba v Jakubské ulici. „Nejsem věřící, ale o Velikonocích a o Vánocích si na bohoslužbu ráda zajdu. Křesťanský rozměr k těmto svátkům patří a neměli bychom na to zapomínat,“ říká Černá.

Součástí folklóru českých velikonoc se pomalu stává i intenzivní popíjení alkoholu. Podle Petra Patěka, který provozuje stánek s domácími pochutinami a medovinou na náměstí Svobody, ale lidé spíše degustují. „Pár lidí tu sice je od rána do večera. Pije se dost, ale většina si spíše vychutnává a degustuje naši medovinu. Navíc ke svátkům patří i tohle,“ přemýšlí Patěk.

Na slavící Jihomoravany se připravila i policie. Na dobu svátků zorganizovala rozsáhlé kontroly alkoholu za volantem. „Přesné výsledky kontrol ale budeme znát až v úterý,“ sdělila mluvčí jihomoravských policistů Andrea Straková.

KLÁRA ŽIDKOVÁ