„Tvoří ji třináct lidí, aktivní i bývalí policisté a strážníci. Ve dvojicích dohlížejí na pořádek vždy o víkendech, kdy je obecně největší pravděpodobnost přestupků a trestných činů,“ vysvětlil líšeňský radní pro bezpečnost a člen komise Jaroslav Stross.

Dvoučlenné hlídky podle něj v žádném případě aktivně nezasahují proti pachatelům. „Když zjistí přestupek nebo trestný čin, přivolají policii nebo strážníky a předají jim důležité informace,“ dodal radní.

S prací komise je spokojený. Od začátku června zaznamenali její členové 79 skutků. Převážně to byly přestupky jako vandalství, zakládání divokých skládek, sprejerství. Komise upozorňuje i na injekční stříkačky na dětských hřištích. Projekt radnici stojí přibližně dvanáct tisíc korun měsíčně.

Posílení bezpečnosti v městské části Líšeňští přivítali. „Jsem ráda, že se o pořádek starají civilní posily. Mohlo by jich být ještě víc,“ řekla Jana Ševčíková.

Podle strážníků má komise své výhody, ale v městské části s nízkou kriminalitou není potřeba. „Pomáhá nám hlavně to, že členové mají zkušenosti a dokážou dobře popsat místo i charakter přestupku nebo trestného činu. Líšeň je ale velmi klidná rezidentní část města. V průměru tam jsou dva přestupky za víkend,“ uvedl mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. V počtu výjezdů strážníků podle něj s velkým náskokem vede Brno-střed.

Za zbytečný označil líšeňský projekt místostarosta brněnských Židenic Petr Kunc. „Zkoušeli jsme u nás na tu práci najmout službu. Stála skoro čtvrt milionu měsíčně, ale efekt byl minimální,“ řekl Kunc. Hlavní problém podle něj je, že lidé v komisi nemají žádnou pravomoc zasáhnout, z čehož mohou vzniknout různé konflikty.