Srdce od kontroverzního umělce Jiřího Davida zazáří na brněnské radnici už příští týden ve středu. Ještě tam ani nevisí a už vzbuzuje emoce. Některé politiky a křesťansky orientované organizace takový symbol pohoršuje. „Toto srdce je niternější než to, které svítilo nad Pražským hradem. Vyjadřuje vztah mezi srdcem a ženským lůnem. Proto je uprostřed něco jako vagína,“ prezentuje své dílo David.

To se ale nelíbí kulturnímu náměstkovi primátora Danielu Rychnovskému z KDU-ČSL. „Byl jsem ujištěn, že uprostřed není žádný vulgární symbol. Pokud to tam ale bude, nesouhlasím s tím. Není to dobrá reprezentace Brna,“ uvedl Rychnovský.

Primátor Roman Onderka ale za dvoumetrovou instalací stojí. O tom, že David dílo prezentuje jako sexuálně laděné, ale nevěděl. „Vnímám to jako symbol srdce, které vyjadřuje tep historického jádra města. Nebyl bych samozřejmě rád, kdyby lidé toto dílo označili za vulgární a o radnici začali mluvit jako o budově s ženským přirozením. Já ho vnímám jako vyjádření lásky k našemu městu. Zda v něm Brňané a turisté uvidí lásku mezi mužem a ženou, nebo jinou formu lásky, to už nechám na nich,“ myslí si Onderka.

Podle bývalého ředitele Domu umění Radka Horáčka je myšlenka, že v Brně bude zářit podobné srdce jako před čtyřmi lety nad Pražským hradem, vynikající. „Toto dílo vyjadřuje radost ze života. Dnes je doba, kdy bychom mohli mít už z něčeho radost. A to že je provokativní? Ve společnosti to alespoň rozvíjí potřebnou toleranci,“ řekl Horáček.

Křesťansky laděné Centrum pro rodinu a sociální péči ale s umístěním instalace nesouhlasí. „Myslím si, že chce autor více provokovat, než poskytnout umělecký zážitek. A láska duševní i tělesná není k tomu pro svou intimitu vhodný objekt,“ uvedl ředitel Centra pro rodinu Vít Janků.

Davidovo srdce bude v Brně svítit více než měsíc. Spolu s Davidem se představí dalších čtyřiadvacet předních českých umělců. Ti se zapojili do akce Sochy v ulicích. Akce má upoutat nejen Brňany, ale i turisty, kteří přijedou na festival Brno – město uprostřed Evropy.

„Od třiadvacátého května do konce července budou v ulicích města vystaveny obří sochy, které se více než do galerií hodí pod širé nebe,“ uvedl Onderka.

Většinu soch si autoři po měsíci odvezou. Minimálně jedna ale v Brně zůstane napořád. Před vilou Tugendhat sochař Michal Moravčík instaluje dílo Devadesáté výročí. „Symbolizuje rozpad Československa,“ dodal Onderka.

Jiří David chce Brno osvítit svým neonovým Druhým srdcem. Radniční věž tak bude zářit podobně jako Pražský hrad před čtyřmi lety. Srdce sice bude menší, zato vyjádří Davidovo pojetí intimity. „Očekávám výkřiky typu: v Brně je bordel. Jsem na to ale zvyklý,“ říká David.

Co Druhé srdce symbolizuje?
Symbolizuje druh intimní polohy mé práce. Objevuje se tam symbolika, která je intimnější než u původního srdce na Pražském hradě.

Proč je uprostřed srdce náznak vaginy?
Vyplynulo to z povahy, pro kterou byl tento objekt původně určený. A to byla divadelní hra o Máchových erotických denících. Proto jsem uvažoval, jak propojit tuto obecnější symboliku s intimní polohou. Má práce má všeobecně sexuální podtext. Ale nechci, aby vyzněla prvoplánově.

Jakou souvislost má toto dílo s Brnem?
Poprvé dávám do veřejného prostoru to, co nebylo vytvořeno pro konkrétní místo nebo budovu. Poprvé to dělám bez toho, aby to mělo přímý historický nebo jiný kontext.

Vedení města srdce na radnici vnímá jako srdce vyjadřující tep historického jádra Brna. Souhlasíte s takovým vysvětlením?
Město mi nabídlo několik míst v ulicích. Vzhledem k povaze i intimitě srdce, které není tak velké jako to v Praze, mi vyhovovalo místo na radnici. Pro mě to ale přímý vztah nemá.

Jaký máte vztah k Brnu?
Poslední tři roky jsou všechny mé výstavy vždycky v Brně dřív než v Praze. Toto je pro mě intenzivní vztah. Vážím si toho, že Brno akceptuje moje nové věci daleko rychleji než Praha.

Překvapily vás některé reakce na instalaci srdce nad Pražským hradem?
Nečekal jsem to. Bylo to čtyřměsíční bombardování. To se snad žádnému umělci v České republice nestalo. Některé reakce byly konstruktivní, jiné byly zlé a bezcharakterní. Vtipné mi připadaly výroky bývalého ředitele televize Nova Vladimíra Železného. Ten ve svém pořadu proti mně brojil a pak v galerii říkal, že mu na srdci vadí to, že bylo moc malé. Kvůli srdci se strhly také interpelace v parlamentu. Výkřiky o tom, že na brněnské radnici je bordel, očekávám i v Brně. Možná i silnější, protože někdo zdůrazní vulgaritu vaginy. To ale nebyl můj záměr. Každý si nakonec musí umět najít interpretaci sám. Já odpovědi nedávám.

Považujete se za umělce-provokatéra?
Ne. Zkouším určité formy umění. Neznamená to ale, že moje umění je provokující. Určitě je polemické a zneklidňující. A to mě v umění zajímá.

Přečtěte si i komentář redaktorky Kláry Kubíčkové: Vagina na radnici