VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na dálnici D1 u Brna mohou řidiči už jen se známkou

Brno /AKTUALIZOVÁNO, INFOGRAFIKA, ANKETA/ – Dlouhé kolony aut a mnohem větší provoz. Toho si hned první pracovní den tohoto roku všimli obyvatelé některých brněnských městských částí a lidé z okolních obcí. Řidiči bez dálničních známek se vyhýbali nově zpoplatněnému úseku dálnice D1.

3.1.2011 9
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: ARCHIV

Vážení čtenáři, hlasujte v pravidelné anketě v pravém sloupci. Konečné výsledky ankety, která skončí v úterý ve 20:00, najdete ve středečním vydání jihomoravských deníků Rovnost.

Silnějšího náporu aut se nejvíce bojí obyvatelé městských části blízko u dálnice. „Zpoplatnění nemá smysl. Postihne to lidi z Brna. Ti co jedou dlouhé cesty přes Českou republiku, už známky stejně mají,“ myslí si obyvatel brněnské Slatiny Jaroslav Šenk.

Odpor starostů

Starosta Slatiny Jiří Ides chce ještě rozhodnutí ministerstva dopravy změnit. „Se zpoplatněním dálnice nesouhlasíme. Spoléhám na to, že proti tomu bude bojovat i primátor s hejtmanem,“ uvedl Ides.

Velkou zátěž znamená tato změna i pro Popůvky na Brněnsku. „V pondělí ráno byla hlavní silnice tak ucpaná, že místní stáli i čtvrt hodiny na křižovatce, než na ni mohli vyjet,“ postěžoval si Roman Pánek z Popůvek. Kromě provozu mu vadí i hluk. „V létě, když se bude opravovat dálnice nebo na ní bude nehoda, to tady bude ještě horší,“ bojí se Pánek.

Nelíbí se mu ani problémy, které teď budou mít obyvatelé Popůvek s nakupováním. „Já známku naštěstí mám, ale pokud někdo bez známky bude chtít jet třeba do nákupního centra Olympia, bude muset přes Bosonohy, nebo se motat přes Ostopovice,“ dodal Pánek. To se podle něj netýká jen Popůvek, ale i Rosic a dalších okolních obcí.

#nahled|https://g.denik.cz/50/48/0104_dalnice_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/50/48/0104_dalnice.jpg|Jak změny ve zpoplatnění dálnice D1 ovlivní dopravu.#

V ostatních obcích na jižní Moravě se potíží tolik nebojí. „Ani nevím, že budou zpoplatněné nové úseky dálnice. Nevadí mi to. Po dálnici jezdím často, takže známku stejně mám. Každý rok dostávám novou k Vánocům od rodičů,“ řekla například Lenka Procházková z Adamova na Blanensku.

Podobně se na to dívají v Holubicích na Vyškovsku. „Trasa Brno–Slatina–Holubice je už dávno zpoplatněná. Nečekáme žádný zvýšený provoz. Dotkne se to ale lidí z obce, kteří dojíždí do Brna za prací. Už nebudou jezdit po dálnici třeba do Pisárek. Zvýší se jim výdaje na dopravu,“ podotkl starosta obce Václav Ondráček.

Policie vyčkává

Policie zatím čeká, co nová situace přinese. „Řada řidičů teprve zjišťuje, že dálnice je nově zpoplatněná. Dá se předpokládat, že některé silnice podél D1 budou zatíženější, ale žádné speciální opatření zatím nechystáme. Počkáme ještě pár dnů,“ vysvětlil mluvčí policie Pavel Šváb.

Martin Pípa z Centra dopravního výzkumu už dříve upozornil na to, že se část aut zpoplatněnému úseku bude vyhýbat. „Bohužel ruku v ruce s tím by se měl zpoplatnit i průjezd centrem, aby ho projíždějící auta zcela neucpala,“ myslí si Pípa.

Starosta brněnských Bosonoh Anastazios Jiaxis se obává náporu aut a říká:

Pro nás je to úplná katastrofa

Brno /ROZHOVOR/ - Silnice ucpané auty. Přechod přes ulici je téměř nemožný. Hluk a zničený povrch cest. Tak vidí budoucnost jejich městské části obyvatelé brněnských Bosonoh. Kvůli zpoplatnění D1 mezi Kývalkou a Slatinou očekávají, že se řidiči budou dálnici vyhýbat, zvolí si cestu právě přes jejich městkou část a zničí nově opravenou silnici. „Sto dvacet milionů přijde vniveč,“ obává se starosta Bosonoh Anastazios Jiaxis.


Jak se zpoplatnění dálnice D1 dotkne Bosonoh?
Už teď tu projíždí víc aut. Hlavně v ranní a odpolední špičce. Výjezd z vedlejších ulic na hlavní, na Pražskou ulici, je od rána složitý. Bojím se toho, že k nám budou sjíždět i náklaďáky. Pro nás to znamená totální katastrofu.

Bojíte se i nějakých škod?
Ano. Postavila se u nás nová kanalizace i nová silnice s ostrůvky, aby lidé mohli přecházet. Teď se v městské části zvýší provoz a investice za sto dvacet milionů korun přijdou vniveč. Silnici tak silný provoz znehodnotí. Ministerstvo dopravy očekává, že na zpoplatnění vydělá, ale osobně si myslím, že do roka nebo do dvou začne na tomto novém nápadu tratit. Sice je to jen lokální problém, ale kvůli pár výjezdům za rok si lidé známku nekoupí.

Kolik aut přes Bosonohy projede?
Spočítali jsme, že denně projede přes městskou část až sedmnáct tisíc aut. Pokud se navíc přidá nějaká oprava dálnice nebo dopravní nehoda, může to být i víc. V té chvíli nebude možné ani přejít silnici.

Pokusíte se ještě proti zpoplatnění něco dělat?
Už před lety se snažili místní s peticemi a dopisy na ministerstvu dopravy dosáhnout výjimky pro úsek dálnice kolem Brna. Teď se vracíme o deset let zpět. Určitě budou lidé z Bosonoh organizovat další protesty, aby ministerstvo své rozhodnutí ještě zvážilo.

D2 k Olympii je stále bez poplatku

Zatímco pro jízdu po dálnici D1 kolem Brna potřebují řidiči od soboty dálniční známku, po dálnici D2 mohou z města vyjet zdarma. Její první úsek směřující do Bratislavy si v obou směrech udržel výjimku ministerstva dopravy. Do nákupních center Avion a Olympia díky tomu řidiči dojedou i bez dálniční známky. Bez poplatku mohou auta jezdit i na prvních několika kilometrech rychlostní silnice R52.

Bezplatné zůstaly úseky kvůli tomu, že je řidiči nemají kudy objet. „To platí pro dálnici D2 mezi jejím začátkem a exitem tři a pro silnici R52 po desátý kilometr, tedy po sjezd u Rajhradu,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Ervín Dombrovský.

Bezplatný úsek dálnice D2 je dobrou zprávou především pro nákupní centrum Olympia a jeho zákazníky. „Zpoplatnění by totiž znamenalo velké problémy,“ říká ředitelka nákupního a zábavního centra Olympia Brno Pavla Bumbálková.

Bez známky by totiž lidé mohli do Olympie dojet nanejvýš velkou oklikou přes Chrlice či Modřice. „Příjezdové cesty by se však v takovém případě nejspíš ucpaly,“ podotkla Bumbálková.

I cesta do Olympie z centra města přes Modřice je navíc bezplatná jen díky výjimce, kterou ministerstvo udělilo prvním deseti kilometrům silnice R52.
V dalších letech se však začátek rychlostní silnice zřejmě obejde bez výjimky. Ministerstvo totiž plánuje, že se první úsek tahu na Vídeň změní z rychlostní silnice na silnici první třídy, která zpoplatněná není. „Silnice nemá parametry, které jsou pro rychlostní silnici potřeba,“ podotkl mluvčí Dombrovský.

Změny ve zpoplatněných a nezpoplatněných úsecích kolem Brna zatím řidiče matou. „Napřed jsem slyšel, že se bude platit všude, pak zase, že jen na D1. Vlastně ani nevím, jak to je. Ještěže mám známku a nemusím nad tím přemýšlet,“ povzdychl si například Pavel Koupil z Brna.

Lékárnička: nově pouze s isotermickou fólií

Jižní Morava - Autolékárnička, řidičský průkaz a reflexní vesta. To vše by si měli zkontrolovat řidiči, kteří teď vyjíždějí na silnice. Změna vyhlášky, která začala platit na začátku roku, totiž přikazuje nové vybavení lékárniček a jako prevence dopravních nehod v povinné výbavě auta přibyla reflexní vesta. Mnohým lidem navíc na konci roku 2010 skončila platnost řidičského průkazu a bez nového nesmí sednout za volant. Na jižní Moravě si starý průkaz nevyměnilo ještě přes čtyřiadvacet tisíc lidí.

Jihomoravští policisté jsou však zatím shovívaví a žádné speciální kontroly nechystají. „Lékárničky, řidičské průkazy i vesty kontrolujeme jen při běžných dopravních prohlídkách spolu s dalšími věcmi,“ podotkl policejní mluvčí Pavel Šváb. Žádný větší hříšník se podle něj zatím nenašel.

Největší změna se dotkla autolékárniček, ve kterých musí být od 1. ledna nově například isotermická fólie, patnácticentimetrové nůžky či leták s návodem na zvládnutí dopravní nehody. „Změny směřují k tomu, aby řidiči lépe zvládli poskytnutí první pomoci,“ uvedl tiskový mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Ervín Dombrovský.

Lidé, kteří nechali nákup nové autolékárničky až na první dny nového roku, však mohou narazit na problém. Ne všude jsou totiž k sehnání. „Momentálně jsou všechny vyprodané,“ uvedla například Eva Vodrážková z hodonínské lékárny B.M.T.L.

Od října do prosince jich tam denně prodali kolem třicítky, nyní čekají na nové zboží.
Řidiči, kteří už novou lékárničku mají, zase často nevědí, jak naložit s tou starou. „Měl jsem ji jen rok. Ale než ji složitě doplňovat, koupil jsem si raději novou,“ povzdechl si například David Staňko ze Slavkova u Brna na Vyškovsku.

V takovém případě nabízí využití starých lékárniček humanitární organizace Adra, která staré lékárničky sbírá a plánuje je použít pro ošetřování pacientů v nemocnici v keňském městě Itibo. „Máme navíc slíbený i převoz do Keni zdarma. Za nákup a dovoz materiálu díky tomu ušetříme přibližně čtyři sta tisíc korun,“ uvedl manažer projektu Aleš Bárta.

Uplatnění však Adra najde jen pro chirurgické rukavice a neotevřený obvazový materiál. Tyto věci mohou lidé odevzdávat na kontaktních místech, jejichž aktuální seznam najdou zájemci na webových stránkách www.adra.cz. „V únoru všechen materiál z těchto míst svezeme do skladu v Praze, kde ho připravíme na převoz do Keni,“ doplnil Bárta.

Co do lékárničky

Nůžky o délce 15 centimetrů
Isotermická fólie
Leták o postupu při zvládání dopravní nehody
Resuscitační maska
Plastová rouška
Chirurgické rukavice v obalu
Obvaz s jedním a dvěma polštářky
Trojcípý šátek
Náplast na cívce a náplast s polštářkem
Pryžové škrticí obinadlo

ONDŘEJ GALAMBOŠ
ZUZANA TAUŠOVÁ
ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI

Autor: Redakce

Koupíte si kvůli zpoplatnění dálnice D1 dálniční známku?

Ano

24 %

Ne

76 %

Hlasovalo: 79

Anketa byla ukončena

3.1.2011 VSTUP DO DISKUSE 9
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Centrem města Brna prošel historický průvod vojska s císařem Napoleonem. Brňané si tak připomněli slavkovskou bitvu.
1 23

Pryč s žabožrouty? Zdržte se nadávek, radil radní při projížďce Napoleona Brnem

Fotbalisté brněnské Zbrojovky ve čtrnáctém kole domácí nejvyšší soutěže porazili brankou Michala Škody Teplice 1:0.
AKTUALIZOVÁNO
34

Střídajícímu Škodovi stačila minuta, aby rozhodl. Zbrojovka vyhrála i v oslabení

Výstaviště ukazuje krásu minerálů z celého světa. Děti se naučí poznávat fosilie

Brno – Minerály z Pákistánu, Peru nebo třeba Mexika si nadšenci tento víkend prohlížejí na brněnském výstavišti. V pavilonu B začala v sobotu výstava Minerály Brno.

RegioJet výrazně omezí autobusy mezi Prahou a Brnem, posílí vlaky

Praha, Brno - Společnost RegioJet seškrtá od poloviny ledna o více než třetinu provoz žlutých autobusů mezi Prahou a Brnem. Důvodem je velká expanze firmy do železniční dopravy mezi oběma největšími městy v zemi.

Hrajeme hodně v rozích a netlačíme se před gólmana, zlobil se po prohře Zohorna

Brno – Přihrával na jediný gól jeho týmu v zápase, což na výhru nestačilo. Hokejového útočníka Hynka Zohornu štval po prohře 1:3 s Vítkovicemi především nedůraz před brankou soupeře. „Potřebujeme dostat puk na beky nebo si líp najíždět. Pokud už se dostaneme do nějaké šance, tak trefíme prvního hráče,“ láteřil po druhé domácí prohře za sebou sedmadvacetiletý forvard brněnské Komety.

Novinky na Kraví hoře: zpevnění přístupových cest nebo sauna s výhledem na Brno

Brno – Blátem se už za rok přestanou brodit zahrádkáři a lidé, kteří půjdou do parku. Brněnští zastupitelé minulý týden schválili šest milionů korun na stavbu nových přístupových cest z Žižkovy ulice a Veveří na Kraví horu. Přibudou tam i lavičky a osvětlení. Na změny se mohou těšit příští rok i návštěvníci tamního koupaliště.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT