Brněnská zážitková agentura Alibest totiž připravila ošetřovatelské dny, při nichž si zájemci mohou vyzkoušet, jaké je to pracovat s exotickými zvířaty. „Chtěli jsme, aby měli lidé možnost dostat se na místa, která jim při běžné návštěvě zoo zůstávají skryta. Vyzkouší si práci ošetřovatelů a nahlédnou do provozu zoo,“ popsala program, který stojí 4 750 korun, Magda Procházková z firmy Alibest.

Program nijak neomezí provoz zoologické zahrady. „Vše je naplánováno tak, aby to běžný chod zahrady neohrozilo,“ uvedl provozní zoolog brněnské zoo Jiří Vítek.

Den zákazníka – ošetřovatele začíná v osm hodin ráno, kdy jej zaměstanci zoo seznámí s pravidly bezpečné práce a domluví přesný ošetřovatelský plán. Poté si projde několik stanovišť podle svého přání. A na nich si vyzkouší vše, co ke každodenní péči o zvířata patří. Dostane se tak například do pavilonu safari, do výběhu lam, k tapírovi, velbloudům, malým šelmám či do terárií. „Některá zvířata jako opice nebo medvědy v nabídce nemáme. Jsou pro lidi nebezpečná. I tak si myslím, že si každý vybere,“ uvedl ředitel zážitkové agentury Miroslav Jančík.

Vyzkoušet si den ošetřovatele v zoo mohou lidé od letošního podzimu. „Zatím to nikdo nevyzkoušel, protože měli požadavky, které jsme nemohli splnit. Chtěli si například hladit pandu, což v brněnské zoo není možné. Já jsem ale v roli ošetřovatele den strávil. Největší zážitek mám z hlazení žirafy, “ prozradil Jančík, který doufá, že na jaře lidé začnou mít o ošetřovatelství zájem.

Brňanům se tahle možnost líbí. „Je to bezva nápad. Ráda bych si to vyzkoušela. Uvítala bych to například jako dárek k narozeninám,“ myslí si například Markéta Folková.