Blížící se Památka zesnulých táhne na hřbitovy v Brně a okolí značné množství lidí. Někde kvůli tomu hlídá hřbitovy policie. Ztrácejí se totiž věci. Zároveň přibývá řidičů a všichni chtějí parkovat. Zejména v Brně proto může v pondělí doprava kolabovat.
Náročné jsou Dušičky zejména pro brněnské strážníky. „Bude to hodně komplikované. Většina lidí přijede autem, mezi nimi i sváteční řidiči a ti, kteří to v Brně příliš neznají,“ sdělila mluvčí strážníků Denisa Kapitančiková. Přes sto strážníků je v celém Brně podle ní připraveni radit řidičům, jak se ve městě vyznat. Strážníci zároveň už od minulého týdne hlídají hřbitovy proti krádežím.
S těmi má zkušenost i starosta Hrušovan u Brna Miroslav Rožnovský. „Krade se všude. U nás to nebylo výjimkou. I když je náš hřbitov přehlédnutelný jedním okem a lidé, co na něj chodí, se znají, museli jsme tam dát kameru,“ uvedl Rožnovský. Od té doby se prý situace zklidnila.
Alespoň jednou za rok vyjdou lidé upravit hroby i na hřbitov ve Šlapanicích. „Je to teď uklizenější. Je vidět, že se o hroby lidé starají,“ všimla si Magdalena Černá ze šlapanického úřadu.
Vedle tradičních Dušiček se v posledních letech objevuje i angloamerický svátek Halloween. Už několik let ho slaví ve vesnici Prace. „Letos to ale poprvé děláme tak, že děti budou chodit od domu k domu, jak tomu bývá například v Americe,“ řekla pracská místostarostka Zuzana Melicharová.
Hlavní událostí zítřka, na který Halloween vychází, bude totiž navštěvování různých domů v obci. „Kdo chce, aby se u něj děti zastavily, označí si dům například svíčkou,“ dodal Melicharová. Jak řekla, nemá strach, že by se dětem dušičkové a halloweenské svátky pletly.
Památka zesnulých neboli Dušičky připadají na 2. listopadu. V tento den je zvykem navštívit rodinný hrob a zapálit svíčku jako symbol věčného života. Helloween je původně irský svátek. Jeho součástí je zahánění zlých duchů.