Kromě moře a velehor najdou lidé v brněnském Komíně všechno, co potřebuje duše, smysly a tělo Středoevropana. Tak prezentuje v novém průvodci svou městskou část místní Zdeňka Pitrunová. „V první řadě je tu řeka. Na jejích březích kvete nejen rozrazil, ale především turistika a cykloturistika. Až do začátku 20. století se v zimě na řece sekal led, ten se rozvářel do proslavených brněnských sklepů a pivovarů,“ vypráví Pitrunová.

Zajímavosti nejen o Komíně si lidé poslechnou díky novému projektu brněnského turistického informačního centra, audiomapě Poslouchejte Brno. Lidé si jednotlivé díly poslechnou na webových stránkách projektu nebo na platformě Spotify.

Ve zvukových záznamech části města představují místní. „Oslovili jsme lidi, kteří mají k nějakému konkrétnímu místu v Brně vztah. Osud tohoto místa jim není lhostejný, často se zasazují o jeho oživení, nebo ho milují třeba proto, že se zde narodili. Tyto osobní a ryze subjektivní výpovědi jsme zaznamenali do jednotlivých dílů audio průvodce,“ uvedla realizátorka projektu Tereza Uřičářová.

Průvodci v nich zájemce seznámí s lokálními zajímavostmi, historií nebo méně známými místy. Třeba s historií Lesné. „Před bagry a inženýry se tu proháněli daňci a jeleni. Byla to totiž lovecká obora. Na konci padesátých let se v Brně poohlíželi, kde by postavili nové byty, bylo jich tu totiž málo. V ten stejný čas na dalekém severu přišla inspirace, jak to udělat,“ vysvětlil zubař Petr Konvička, který na Lesné strávil dětství.

O nejstarším chráněném území v Brně vypráví Vilém Jurka. Hádecká planinka u brněnské Líšně je sídlištěm třeba koniklece velkokvětého, kriticky ohroženého hadince nachového, ale i ještěrky zelené. „Pokud se podaří, může sameček dosahovat délky až jeden metr. Máme tu i vzácného motýla, což je jasoň dymnivkový,“ řekl.

Četné druhy rostlin a živočichů nejsou jedinou výsadou národní přírodní rezervace. „Na Hádecké planince rostou houby, mezi ty nejzajímavější patří lanýže. To místo je přísně tajné, takže ani já nevím, kde tady rostou a ví o tom myslím si asi tři lidé,“ prozradil Jurka.

Vyprávění o zajímavostech v Brně si ráda poslechne třeba Jitka Florianová. „Jak dlouho už tady žiju, a pořád toho plno nevím. Vždycky se dozvídám něco nového,“ poznamenala žena z Černých Polí.

Zájemci si pustí také záznamy o brněnském Jundrově, HaDivadle, Kapucínském klášteře či lipové aleji v Maloměřicích. „Témat je nespočet a budou přibývat další vypravěči se svými příběhy. Zapojit se může každý,“ nastínila za brněnské turistické informační centrum Hana Novosadová.

Poslouchejte Brno

• V novém projektu Poslouchejte Brno představují město místní.
• Jedná se o audiomapu, zájemci si poslechnou nahrávky o vybraných místech.
• Průvodci v záznamech představují zajímavosti či historii míst, kde se narodili nebo která mají rádi.
• Další místa budou přibývat a vypravěčem se může stát každý.
• K poslechu na platformě Spotify nebo na stránkách www.poslouchejtebrno.cz jsou zatím vyprávění třeba o Jundrově, Komíně nebo pavilonech brněnského výstaviště.