Za průměrný jednopokojový byt nyní zájemci zaplatí skoro čtyři a půl milionu korun, dvoupokojový byt nabízí brněnští developeři za v průměru víc než sedm milionů. Přes deset milionů korun vynaloží lidé na větší třípokojová bydlení. Ještě větší byty lze v Brně pořídit za ceny kolem čtrnácti milionů, v nabídce však bývá pouze omezené množství.

Navzdory probouzející se poptávce zůstávají ceny novostaveb veskrze stejné. „Oživení vidíme na datech z developerského trhu, zaznívá také od realitních makléřů zaměřujících se na starší nemovitosti. U těchto nemovitostí zvýšení zájmu kupujících podněcuje pokles cen,“ okomentoval ředitel společnosti Impera Styl František Šudřich.

Bytová výstavba v Brně. Ilustrační fotografie.
Zlevňovaní bytů v novostavbách v Brně: přečtěte si, kolik stojí a co bude dál

Snižování cen se aktuálně dotýká zejména méně kvalitních nemovitostí, a to jak z hlediska stavu, tak z pohledu lokality. Svědčí o tom například průměrná nabídková cena panelových bytů v Brně, která meziročně klesla o sedmnáct procent. „Zájemci vyčkávající na výhodný nákup se teď orientují především na byty určené k rekonstrukci. U těch se dostavil očekávaný pokles cen, lze tak narazit na dobré možnosti nákupu. U nových nemovitostí ceny nadále drží vysoké náklady,“ vysvětlil Šudřich.

Brněnskou realitní nabídku rozšíří v příštím roce téměř padesátka nových bytů, která bude součástí bytového komplexu Nové Hlinky. Navzdory nepříznivé hypoteční situaci je víc než polovina bytů prodaná již nyní. Důvodem je především výhodnost, kterou pro kupující ve srovnání s nájmem vlastnictví bydlení v novostavbě představuje.

Kompletní hrubou stavbu komplexu dokončují dělníci v těchto dnech. „V současné době dokončují pracovníci montáž lešení, na řadu přijdou práce na fasádě domu. Z ulice Hlinky bude dům obložen keramickým páskem ve třech odstínech šedé,“ přiblížil stavební postup obchodní ředitel realitní kanceláře Real Spektrum Petr Broža.

Zdroj: Youtube

V nabídce figurují jak malé jednopokojové byty, tak čtyřpokojové s kuchyňským koutem. Většina jednotek zahrnuje balkón, lodžii, předzahrádku nebo větší střešní terasu. „V domě je padesát bytových a nebytových jednotek, včetně dvou komerčních jednotek s vysokými výkladci, které budou přístupné z ulice Hlinky,“ pokračoval Broža.

Jednopokojový byt s kuchyňským koutem pořídí zájemci za více než čtyři a půl milionu korun, nejdražší je třípokojové bydlení s kuchyňským koutem a rozlohou přesahující sto metrů čtverečních. Jeho cena přesahuje jedenáct a půl milionu. „Normální člověk si vlastní byt už asi nekoupí. Líbí se mi, ale to je k ničemu, když jsme průměrně vydělávající domácnost,“ okomentoval například mladý Brňan Petr Kos.

Po neorenesanční vile z devatenáctého století zůstalo v brněnské ulici Hlinky dnes už jen staveniště.
Demolice cenné vily na Hlinkách v Brně: Chybovali skoro všichni, říká ombudsman

Na koupi vlastního bydlení vyčkává řada lidí mimo jiné kvůli hypotékám, které se pro mnohé staly téměř nedosažitelnými. Podle ekonoma Lukáše Kovandy jsou nynější hypotéky nejdražší za více než dvě dekády. „Za posledních dvanáct měsíců narostla měsíční splátka hypotéky na běžnou nemovitost o tři až čtyři tisíce korun. Nelze očekávat, že by letos hypotéky výrazněji zlevnily, zdražovat už ovšem také nebudou,“ konstatoval před časem Kovanda.

Právě vysoké sazby hypotečních úroků nad šest procent jsou největší překážkou pro zájemce o bydlení. Kromě úhrady pětiny z kupní ceny nemovitosti musí žadatelé splňovat také přísné limity České národní banky. „Pro klienty, kteří splňují podmínky ale není aktuální hypoteční sazba velkou překážkou. Zpravidla si uvědomují, že když plánují hypotéku na třicet let, musí je dočasný výkyv úrokové sazby někdy potkat. Pro některé je to při žádosti o hypotéku, pro jiné při jejím refinancování,“ upozornil za firmu Impera Styl František Šudřich.