Zahradu upravují až po výzkumech archeologů, kteří se nyní věnují části s umělým jezírkem. „Obnovujeme původní prvky, jako čínský pavilon a okolo něj vodní tok se dvěma japonskými můstky. Bude to příjemné místo k odpočinku. Lépe se tam také dostanou lidé, kterým se hůř chodí nebo vozíčkáři,“ uvedla za Národní památkový ústav Klára Zábojníková.

Archeologové už na Pernštejně objevili zajímavé předměty. „Mimo jiné jsme pomocí detektoru kovu našli i několik středověkých a novověkých zbraní, jako šipky do kuší, kousky zbroje nebo dělové koule. Podrobíme je analýze, zda pochází z dob obléhání Švédy,“ sdělil Miroslav Dejmal z organizace Archaia Brno.

Od jara se odborníci věnovali také zámku v Židlochovicích na Brněnsku. „S výzkumem končíme, hotové jsou i dělnické práce. Podařilo se nám zmapovat vývoj tvrze přes opevněný zámek až k dnešnímu reprezentativnímu sídlu. Našli jsme i tajnou chodbu, která ústila na jedné straně v zámku a na druhé straně venku z areálu,“ doplnil Dejmal s tím, že nálezy ještě vyhodnotí experti.