Shon dětí přeruší moderátorka, která jim představí také malou ochočenou fretku. Zaměstnanci brněnské zoologické zahrady dětem zvířata ukazují a nabízejí jim možnost jejich adopce. „A když si adoptuji třeba hada, můžu si jej pak občas vzít domů?“ ptá se zvědavá holčička v přední řadě. Celý sál propukne v smích.

Ve vstupní hale návštěvníka ihned zaujme skupina skautek stojících okolo dřevěného stolu. Na něm plápolají čajové svíčky. „Rozdáváme tady betlémské světlo,“ vysvětlují usmívající se děvčata.

Letos je to již třicet let, co tato tradice začala. Zástupci brněnských skautů se proto vydali do Linze, odkud plamínek dovezli do Brna. „Lidé si tím připomínají narození Ježíše Krista. Mohou si ním zapálit oheň v krbu, adventní věnec, či jen svíčku na stole,“ říká za skauty Martin Slováček.

Ilustrační foto
O Vánocích cítí stesk a deprese. Uvažují i o sebevraždě

Hned ve vedlejší místnosti postává skupina dětí u vysoké stěny a nevěřícně zírají před sebe. Na promítacím plátně je vidět obrázek planety a na ní stojí děti úplně stejné jako ty u zdi. Když někdo mávne rukou, mávne rukou i postava na zdi před ním. Rodiče si natáčejí fascinované děti na mobily a v nepozorovaných okamžicích si sami zkouší na plátno mávnout.

Ze spodního patra občas zahouká lokomotiva. Koleje pro malé vláčky se kroutí po celém podlaží. Občas kolem prosviští lokomotiva či celý vlak. Na trochu větší koleji pak pendluje třívagonový spoj. V něm sedí i živý strojvedoucí. Vlak přejede místnost a zastaví. „A teď budeme couvat,“ zvolá strojvedoucí v tmavém mundúru. Děti ve vagonech zapiští a pevně se chytnou madel.

Před pátou hodinou odpoledne se sály začnou vyprazdňovat. Po více než dvou tisících návštěvnících není ani památka. Za prosklenými dveřmi se míhají neonové pásky. Modrá, červená i fialová světýlka prozařují celé nádvoří i přilehlý park. Všichni netrpělivě čekají. „Letošní ohňostroj se inspiruje kometami. Ty jsou také symbol Vánoc,“ vysvětluje ředitel hvězdárny Dušek.

Show začíná. Jeden výstřel střídá druhý a na nebi malují neuvěřitelné obrazce. Hluk se rozléhá po celém okolí. Pak vše skončí. Chvíli je úplné hrobové ticho. To však přeruší hlasitý potlesk, při kterém se všichni rozprchávají.

Ilustrační foto
Houkající sirény uctily památku zemřelých horníků