V nemocnicích leží kvůli onemocnění 311 Jihomoravanů. V sobotu na koronavirus zemřel člověk ve věku devadesáti let, který se tak stal osmasedmdesátou obětí onemocnění na jihu Moravy.

Covid-19 se v jihomoravské populaci šíří aktuálně komunitně podobně, jako to známe u jiných respiračních infekcí. „Vzhledem k rychlému nárůstu počtu nových pozitivně testovaných se navyšuje počet aktuálně pozitivních lidí, to znamená všech, kteří dosud nebyli zařazení mezi vyléčené. Dochází tedy k dalšímu zvyšování množství aktuálně pozitivních," uvedla v neděli dopoledne ředitelka protiepidemického odboru krajské hygieny Renata Ciupek.

Doplnila, že kapacity krajských hygieniků jsou v současnosti už zcela vyčerpané.

Z 311 lidí ležících s Covidem v nemocnicích má závažný průběh onemocnění čtyřicet z nich. Podle Ciupek je nárůst hospitalizovaných zřetelně patrný. „Přibývá závažných případů," řekla Ciupek.

Za sobotu v kraji přibylo 627 případů onemocnění koronavirem a čtyřiatřicet hospitalizovaných. Od začátku pandemie mělo pozitivní test na Covid 10 430 Jihomoravanů. Vyléčených je méně než polovina, přesně 4650 lidí. Nemoci podlehlo osmasedmdesát lidí, jejich průměrný věk byl osmdesát let. Jedná se o necelé procento nakažených.

„S nadcházejícím obdobím zvýšeného výskytu akutních respiračních infekcí je nutné chránit zranitelnou populaci před onemocněním respiračními infekcemi, které mohou zkomplikovat jejich základní onemocnění, to znamená lidi se závažnými souběžnými chronickými nemocemi a důchodce," upozornila Ciupek.