Sobota byla podle jejich provozovatelů nejúspěšnějším dnem této sezony. Slunečné počasí přilákalo na svahy stovky lidí. Každý den, kdy lze svah provozovat, je obzvláště na jižní Moravě pro vlekaře důležitý. Lyžařské sezony v regionu jsou totiž vzhledem k teplému klimatu regionu velmi krátké a trvají často jen pár dní.

Nejlepší podmínky pro lyžování jsou v lyžařském areálu v Olešnici na Blanensku, kde se jezdí na osmdesáticenti­metrové vrstvě sněhu. Skiareál na vrchu Kopaniny leží v nejsevernější částí kraje a je nejvýše položený. S využitím technického sněhu může být v provozu téměř celou sezonu. „Ta letošní je zatím úspěšná,“ řekl ČTK Pavel Hlaváček z olešnického areálu.

Oblevy se nebojí ani provozovatelé nejníže položené sjezdovky ve střední Evropě, která leží v Němčičkách na Břeclavsku mezi meruňkovými sady a vinohrady. Pod sněhem je na tamní stráni, dlouhé 240 metrů, umělý povrch. Proto se lyžuje bez potíží.

Na ochlazení čekají provozovatelé sjezdovky Klínek v Předklášteří u Tišnova. Místy na ní leží jen 20 centimetrů sněhu. Při ochlazení spustí provozovatelé areálu sněhová děla, aby tuto vrstvu zvýšili využitím technického sněhu. Svah je v provozu teprve týden. Loni poskytoval lyžařům své služby 29 dní. Zda bude letošní sezona úspěšnější, nelze zatím odhadnout.

Dobré podmínky jsou i v Radějově u Hodonína. „Jen lidí by mohlo chodit trochu více. Ve všední dny se je snažíme lákat na ranní lyžování zdarma, ale moc se nám nedaří. Dobrá je situace o víkendech,“ řekl ČTK tamní vlekař František Štipský.

Jižní Morava má v republice nejteplejší klima. Regionu scházejí hory, nemá lyžařské areály jako jiné kraje a svahy využívají jen lidé z jejich nejbližšího okolí. Lyžovat se jezdí do Beskyd a Jeseníků či do Rakouska. Problém je podle provozovatelů vleků i v tom, že lyžování není příliš oblíbeným sportem v regionu. Když už se náročně podaří dát svahy do provozu, zájem o ně je v pracovní dny malý. Vydělává se hlavně o víkendech, pokud je ale počasí příznivé pro lyžování.