„Byl jsem ve středu dopoledne jen na kontrole na kopci nad Radějovem a najednou jsem si v dálce v poli všiml kruhu uprostřed obilí. Stál jsem tam i den před tím a kruhu jsem si nevšiml. Musel se tam objevit v noci z úterý na středu. Půlka lidí říká, že je to žert, druzí to berou vážně,“ uvedl lesník Milan Procházka, který radějovské obrazce objevil. Vše pro jistotu ihned nahlásil radějovskému starostovi Stanislavu Knitlovi.

Ten okamžitě sedl do auta a vyrazil také na kopec, odkud byl obraz vidět. Zpozoroval ho okamžitě. Nebyl jen jeden. Šlo o dva soustředné kruhy. S postupujícím sluncem a tím i stínu ale byly kruhy čím dál méně zřetelnější. Odpoledne vyrazil starosta na místo znovu. Tam uviděl, že nejde o dva, ale čtyři soustředné kruhy.

„Nejvíce mě mate to umístění. Pokud by šlo o šprýmaře, vytvořili by své dílo někde, kde je uvidí lidé. Tento obrazec není vidět ani z Radějova ani z blízké Tvarožné Lhoty. Snad jen z tamní rozhledny Travičná,“ vysvětlil Knitl.

Fotografie zčernaly

V blízkosti obce Šlapanice na Brněnsku se v obilí objevil obrazec složený dokonce z deseti na sebe navazujících kruhů. Celý obrazec má rozpětí více než sto dvacet metrů. Ve čtvrtek kruhy začali zkoumat odborníci. ,,Polovina obilí v každém kruhu leží a zbývající obilí stojí,“ popsala obrazec historička a odbornice na podobné úkazy Tonička Plíšková.

Podle ní se kruhy v obilí objevily ve stejné době i nedaleko Strážnice. Zda spolu souvisejí, se podle Plíškové nedá nikdy přesně určit. Tvarově si ale podobné nejsou,“ dodala Plíšková.

Na obrazec u Šlapanic upozornili odborníky ve středu místní obyvatelé. „Ihned jsme si obrazy v obilí jeli vyfotit a budeme je nyní zkoumat. Zajímavé je, že fotografie, které jsme na místě pořídili, nám černaly,“ řekla Plíšková.

Starosta Radějova se šel osobně podívat přímo na místo.

Obrazce nejsou nic nového. Dokonce už mají i svůj odborný termín. „Symboly objevující se v různých plodinách po celém světě nazýváme agrosymboly,“ uvedla Plíšková. Zároveň však upozornila, že obrazce v polích nejsou k vidění dlouho, protože plodiny musí zemědělci sklidit. „Obrys mnohých obrazců se však objeví i v plodinách, které na stejném místě vyrostou další rok. Tvary piktogramů jsme nafotili znovu v plné kráse dokonce i na nové zasněžené planině, protože zvláštní energie dlouho vyzařuje teplo,“ řekla Plíšková.

Pravé a nepravé

Kruhy v obilí se podle ní na jižní Moravě vyskytují velmi často. Lidé je už dříve spatřili u Břeclavi, Veselí nad Moravou, Čejkovic, Ždánic, Lovčic, Šitbořic, Tasovic, i kolem Brna či Vyškova.

Záhadologové rozlišují takzvané pravé a nepravé obrazce. Nepravé jsou prokazatelně dílem šprýmařů. Lze je odhalit třeba podle polámaných stébel. Na webu lze najít i přesné návody, jak agrosymboly vytvořit. U pravých obrazců je obilí ohnuté bez zlomů.

Podle Plíškové kruhy a obrazce na planetě vznikají od pradávna a souvisí s vesmírným tvořením a energetickým systémem planet. Existují i technická vysvětlení. Jedno počítá s působením lokálních menších vzdušných vírů, další vše vysvětluje pomocí statické elektřiny.

ZDENĚK ŠMÝD
ZUZANA POSPÍŠILOVÁ