Obraz snímaný kamerami může sledovat každý. „Záznamy jsou veřejné. Kdokoliv, koho zajímá dopravní situace, se na našem webu může podívat na aktuální situaci,“ popsala přínos kamer mluvčí Brněnských komunikací Vladimíra Navrátilová.

K úsekovému měření, kdy dvě kamery umístěné blízko sebe zaznamenají auto a systém vypočítá jeho průměrnou rychlost, nové přístroje neslouží. Záměr radních zavést toto měření v brněnských ulicích však trvá. „Ve spolupráci s náměstkem Kacerem jsme zřídili pracovní skupinu s názvem Optimalizace a elektronizace procesu přestupků v rámci města, která se i mimo jiné bude zabývat právě úsekovým měřením. Mezi uvažované lokality patří i tunely,“ vysvětlil náměstek primátora pro dopravu Matěj Hollan.

Nová místa kamer

• křižovatka Rokytova – Svatoplukova

• křižovatka Koliště – Milady Horákové

• křižovatka Nové sady – Poříčí

• křižovatka Karlova – Provazníkova

• křižovatka Tržní – Hladíkova


Předseda spolku Brno autem Jan Mandát má na úsekové měření jiný názor. „Instalovat kamery u tunelů je nesmysl. Nejsou to nebezpečné úseky. Chtějí jen nachytat lidi, kteří tam jezdí rychle. Slouží jen k vybírání pokut. Nemají žádný pozitivní vliv na bezpečnost. Kamery mají být na nebezpečných úsecích,“ řekl Mandát.

Výstupy z kamer u brněnských silnic a křižovatek jsou zdarma k dispozici na stránkách bkom.cz. Městská firma jich tam nyní nabízí dvaapadesát.