VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na náměstí Svobody rostou žulové hodiny

Brno /FOTOGALERIE/ - Brněnské náměstí Svobody zdobí od pátečního rána objemný černý válec ze žuly, který za několik dní ještě povyroste. Kamenická firma tam totiž začala instalovat nové hodiny, které budou slavnostně odhaleny 18. září. O měsíc později uplynou čtyři roky ode dne, kdy bylo náměstí slavnostně otevřeno po celkové rekonstrukci.

31.7.2010 5
SDÍLEJ:

Na náměstí Svobody začala první část stavby hodin.Foto: DENÍK/Tomáš Škoda

Hodiny ve tvaru obelisku váží více než dvacet tun a dělníci je složí ze sedmi dílů. „Ty jsou vyrobeny ušlechtilé africké žuly, ze které jsme s pomocí speciálního přístroje v Itálii vyřezali potřební díly,“ uvedl Ladislav Jurák z kamenické firmy, která na hodinách pracovala.

Jejich další část tvoří hodinový stroj, který bude ukryt v žulovém sloupu. „Mechanismus hodin připevníme k poslednímu dílu žuly, který bude tvořit vrchní část obelisku. Hodiny poté spustíme dovnitř a sloup uzavřeme,“ popsal postup Jurák.

Černý sloup i s hodinovým stroje bude podle něj kompletní za dva až tři týdny. Poté začne na zkoušku odměřovat čas. Každý den v jedenáct hodin strojem prodeje kulička, která při své cestě hodinami rozezní zvonkohru. Poté vypadne náhodně vybraným otvorem a ten, kdo ji najde, bude mít originální památku na Brno.

Nové hodiny podle návrhu Oldřicha Rujbra a Petra Kameníka, kteří zvítězili ve výtvarné soutěži, vyšly městskou kasu na více než dvanáct milionů korun. „Kromě nákladů na výrobu hodin bylo potřeba vyřešit autorská práva k dílu, vyplatit odměny účastníkům výtvarné soutěže či zajistit odborné konzultace a technický dozor,“ vyjmenovala Soňa Haluzová z tiskového střediska brněnského magistrátu.

Ostuda náměstí

Obelisk odměřující čas je posledním zamýšlenou ozdobou nedávno rekonstruovaného náměstí Svobody. A stejně jako celé náměstí vyvolává kontroverzní reakce, mnozí Brňané už hodinám začali přezdívat „vibrátor“. „Jsou zvláštní, ale na jejich hodnocení je ještě brzy. Podle mě je však ohavné celé náměstí,“ myslí si Brňanka Marie Nováková.

Největší ostudou prostranství je podle ní kašna se Skácelovými verši. „Říká se jí reaktor a vůbec se mi nelíbí,“ zhodnotila Nováková.

Podle Evy Horákové z Veselí nad Moravou je naopak kašna pěknou ozdobou náměstí a pobaví se u ní i děti. „Jen bych ji ještě oživila nějakým prvkem uprostřed,“ myslí si Horáková.

Zatracovaná i obdivovaná kašna už přitom Brnu způsobila mnoho problémů. Ty odstartovaly už před jejím dokončením, protože magistrát nevyjednal práva na verše Jana Skácela, které zdobí pásy kolem kašny. Skácelova manželka a dědička autorských práv Božena Skácelová požadovala po městě nejprve tři miliony korun, díky dohodě Brno nakonec zaplatilo jen necelou šestinu této částky.

V poslední době zase odborníky trápí přívalové deště, které kašnu opakovaně vyřazují z provozu. „Do kanalizace pod kašnou ústí více stok. Při přívalových deštích je místo zahlceno a voda pak teče, kam nemá. Nepomáhá ani zpětná klapka, která by měla velký příval vody zadržet,“ uvedl ředitel Veřejné zeleně města Brna Jozef Kasala.

Brno nyní ve spolupráci s projektanty řeší, jak problém odstranit. „Konkrétní způsob odvodnění jsme však ještě nenašli,“ zhodnotil Kasala.

Potíže byly i s lavičkami, odpadovými koši a dalším vybavením, kterého po rekonstrukci na náměstí málo. „Brněnští radní proto později odhlasovali bezmála sedm milionů korun, díky kterým na náměstí přibyly koše, lavičky, stromy, květináče se zelení na lampách či stojany na kola,“ uvedla Haluzová.

Město nechalo také zvýraznit obrys kostela svatého Mikuláše, kterého si do té doby málokdo všiml. „Ani teď však není vidět a vím o něm až od té doby, co mě na něj upozornili známí,“ tvrdí Brňan Miloš Mrkvica.

Ke všem těmto problémům navíc před necelým rokem přibylo zjištění, že při zadávání zakázek na rekonstrukci za sto osmdesát milionů korun magistrát čtrnáctkrát závažně chyboval. Mezi nejvážnější chyby patřilo účelové dělení zakázek, nesplnění povinnosti jednat transparentně nebo uzavření smlouvy, která nebyla v souladu s vybranou nabídkou.

Město poté vypracovalo pokyny pro příslušné úředníky, díky kterým se podobné chyby nemají opakovat pakovat. „Žádné další postihy však náš právní řád neumožňuje,“ uvedl náměstek brněnského primátora Martin Ander.

Hodiny za miliony

Výroba hodin a jejich instalace na náměstí Svobody stála městskou kasu 11 798 820 korun včetně DPH.

Za novou ozdobu náměstí však město zaplatilo také:

200 000 Kč za autorská práva

100 000 Kč jako odměnu pro vítěze výtvarné soutěže

63 000 Kč jako skicovné pro další soutěžící

36 000 Kč za odborné konzultace

Další desetitisíce bude stát i technický dozor investora

Zdroj: MMB

Majitel brněnské kamenické firmy Ladislav Jurák o nových hodinách říká:

Hodiny byly jedinečná zakázka

Brno /ROZHOVOR/ - Ušlechtilá černá žula, ze které jsou vyrobeny nové hodiny na náměstí Svobody, pochází z jihoafrického Zimbabwe. Zpracovávala ji brněnská kamenická firma.


Kolik času vám zabrala práce na nových hodinách?
Je to běh na dlouhou trať, hodinám se věnujeme více než rok. Nejprve bylo potřeba sehnat kamenné bloky požadované kvality a rozměrů. Z nich potom laserový stroj řízený počítačem vyřezal válce. Ty pak bylo potřeba opracovat ručně, protože jednotlivé díly se směrem nahoru zužují a stroj takový tvar nevyrobí.

Jak jsou do sebe díly ukotvené?
Každý z dílů má nahoře čtyři čepy, které zapadnou do další části. Díky čepům můžeme s díly také manipulovat, protože je za ně zvedáme.

Jak jsou jednotlivé kusy hodin velké?
Celé hodiny mají kolem pětadvaceti tun. Největší spodní díl má v průměru téměř sto šedesát centimetrů a váží devět tun. Nejmenší díl váží tunu a půl.

Bude kámen stále takto lesklý? Nebo bude potřeba nějaká zvláštní údržba?
Je to kvalitní žula, na jejíž vyleštění stačí hadřík. Je to podobné jako s náhrobky na hřbitově. O ty se lidé také nemusí starat nějakým speciálním způsobem.

Kdy se hodiny na náměstí objeví v plné parádě?
Hotoví bychom měli být za dva až tři týdny, pak začne zkušební provoz.

Náměstí láká politiky ke gestům


Týden před minulými komunálními volbami v roce 2006 představili tehdejší představitelé města zrekonstruované náměstí Svobody v jeho nové podobě. A s velkolepou parádou. Sociální demokracie jako opoziční strana namítala, že si občanští demokraté platí předvolební kampaň z městské kasy.

Po volbách se role na radnici otočily, dokončování projektů před letošními volbami však vyvolává stejné námitky. „Je evidentní, že sociální demokraté úmyslně načasovali odhalení nových hodin na náměstí Svobody či otvírání nové expozice v brněnské zoo na dobu těsně před volbami,“ myslí si lídr brněnské kandidátky občanských demokratů pro letošní volby Robert Kotzian.

Zároveň přiznává, že jeho straničtí kolegové v čele s bývalým primátorem Richardem Svobodou se před čtyřmi lety chovali stejně. „Slavnost na náměstí Svobody byla podobné mediální gesto. Rozdíl je v tom, že tehdejší vedení města po volbách předávalo Brno v lepším stavu, než v jakém ho zanechá současná koalice,“ kritizuje politické protivníky Kotzian.

Sociální demokrat a náměstek brněnského primátora Ladislav Macek s ním však nesouhlasí. Město je podle něj na další roky připravené lépe než před minulými volbami. „Pro budoucí vedení města jsme připravili mnoho projektů, do kterých se mohou po volbách pustit. Nachystaná je rekonstrukce Špilberku tramvaj na Plotní ulici i další desítky projektů. Nám toho po předchozím vedení moc nezbylo,“ tvrdí Macek.

Podle politologa Stanislava Balíka není na podobných přestřelkách nic zvláštního. A nepřekvapuje ho ani to, že se před volbami vedení města vždy pochlubí dokončenou prací. „Podobná šou k politice patří. Zaplaťpánbůh za volby, které politiky tlačí k dotažení věcí do konce,“ myslí si Balík.

Upozorňuje však na to, že pouhá gesta politikům volby nevyhrají. „Na příkladě posledních voleb jsme viděli, že zrekonstruované náměstí voliče nepřesvědčilo,“ připomněl Balík.

Autor: Zuzana Taušová

31.7.2010 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Hokejisté olomoucké Mory přivítali na domácím ledě Kometu. Porazili Brňany 3:2 po prodloužení.
AKTUALIZOVÁNO
19

Pět v řadě. Kometa prohrála i v Olomouci, v prodloužení ji srazil spící střelec

Ilustrační foto.

Krajský rozpočet je přebytkový, dvě miliardy míří na opravy silnic a dopravu

AKTUALIZOVÁNO

Zbrojovka zlomila jihlavské prokletí a dál uniká ze dna

Jihlava, Brno /FOTOGALERIE/ – Pět zápasů a stop. Delší trvání série porážek na hřišti Jihlavy už fotbalisté prvoligové Zbrojovky nedovolili. V patnáctém kole prolomili na Vysočině s grácií nepříznivou sérii, když po přesvědčivém výkonu zvítězili 2:0 a udělali další důležitý krok za záchranou v nejvyšší soutěži. „Podařilo se nám tady vyhrát po iks letech, navíc jsou to strašně důležité tři body, takže velká spokojenost,“ radoval se brněnský gólman Dušan Melichárek.

Dům z židlí zaujal porotu. Chybík a Krištof získali prestižní cenu

Brno – Velký úspěch zaznamenali brněnští architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof. Získali hlavní cenu ve 24. ročníku Grand Prix Architektů 2017 za zrekonstruovanou budovu Galerie nábytku, která stojí v brněnských Vinohradech.

Soud propustil Rusa obviněného ze znásilnění nezletilé. Vyhoštění platí

Brno - Znovu bude svobodně chodit, ale ne na českém území. Soud propustil z vazby pětašedesátiletého Rusa Valeriye Lebedeva, který podle obvinění v roce 2011 a 2012 čtyřikrát znásilnil patnáctiletou dívku. Kvůli jejímu pronásledování a ukradení osobních materiálů však nesmí muž vstoupit pět let na území České republiky a dostal dvouletou podmínku. Rozsudek je zatím nepravomocný. 

Klubovna i rozhledna. Brňané rozdělili miliony z participativního rozpočtu

Brno /INFOGRAFIKA/ - Šestnáct z čtyřiaosmdesáti návrhů v projektu Dáme na vás dostane peníze z rozpočtu. Získaly nejvíce hlasů Brňanů. Studie na bezpečnou stezku pro chodce a cyklisty, která propojí Žebětín a Bystrc s Kohoutovicemi. Návrh, který v hlasování projektu Dáme na vás Brňany zaujal nejvíce. Hlasování skončilo v noci na čtvrtek. Lidé podpořili také třeba stavbu rozhledny v oboře Holedná. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT