„Máme kolem sto deseti vedlejších cen mezi nimiž nechybí živí šupináči, kteří čekají na výherce v kádi na dvorku, či pytle s pšenicí. Čtrnáct hlavních cen, mezi nimiž je motorová pila v hodnotě asi sedmnácti tisíc korun či televize, budeme losovat kolem půlnoci,“ říká za pořadatele předseda místní organizace Moravského rybářské svazu Vranovice Luboš Mrkvica.

Na tanečním parketu je plno, na stole jsou koláčky, květiny i víno od místních vinařů. Lidé ale míří i k baru v předsálí na točené pivo či ostřejší pití a z kuchyně voní smažená ryba s bramborovým salátem. „O večeři máme postaráno,“ usmívá se s plným talířem v ruce návštěvník, který sem s partnerkou a kamarády zavítal ze sousední vesnice.

Uzavírka části brněnské Kulkovy ulice způsobí problémy hlavně řidičům jedoucím směrem na Vinohrady. Ilustrační foto.
Uzavírka u stavby VMO v Brně: víc než třicetkrát delší objížďka, navíc kolonami

Velký potlesk sklízí i vystoupení mladých tanečníků a tanečnic z brněnské školy Magic Free Group a také jejich fanoušků, o generaci starších. Svůj věk podtrhují důchodcovskými kostými a vycházkovými holemi.

S půlnocí je zábava stále uvolněnější, jen na chvíli ji vystřídá napětí a soustředění. Všichni v sále upírají oči na lístky do tomboly, pečlivě rozložené na stolech. Z různých koutů sálu se každou chvíli se ozývá hlasitý potlesk a radostná zvolání. „Chtěl jsem pilu, vyhrál jsem lopatu,“ bere s humorem Drahomír Dofek.

Sněhová vločka. Ilustrační snímek
Venku přituhne. Teploty spadnou až k minus 15 stupňům, varují meteorologové

Pilu si od podia odnáší překvapená žena ve večerní róbě, další dámy si sebezapřením berou do náručí bažanty a další zvěřinu. „Pamatuji si jak se na dřívějším plese jedné výherkyni protrhla taška s živými rybami, které se začaly mrskat po zemi. V tu rány stály všechny ženské na židlích a pištěly. Proto dnes vydáme šťastlivcům kapry až při odchodu domů rovnou z kádě na dvorku,“ má jasno Mrkvica.